Prof. Tomasz Grodzicki nowym członkiem korespondentem PAU

19 listopada w auli gmachu przy ul. Sławkowskiej 17 odbyło się uroczyste posiedzenie naukowe Polskiej Akademii Umiejętności, podczas którego wręczono dyplomy nowo wybranym członkom PAU Wydziału V Lekarskiego.

W gronie wyróżnionych – obok prof. Grodzickiego – znaleźli się również: prof. Roman Kaliszan i prof. Ryszard Przewłocki, (członkowie czynni), prof. Adam Torbicki (członek korespondencyjny) oraz prof. Marek Radomski (członek zagraniczny). Dyplomy nowym członkom wręczał prof. Jan Ostrowski, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu, powołany w tym roku na stanowisko prezesa PAU.

Polska Akademia Umiejętności  to instytucja naukowa skupiająca elitę kadry naukowej. Została utworzona 1872 roku, w wyniku przekształcenia istniejącego od roku 1815 Towarzystwa Naukowego Krakowskiego. Obecnie liczy pięć wydziałów będących ważnym forum opiniotwórczym w zakresie nauki: I – filologiczny, II – historyczno-filozoficzny, III – matematyczno-fizyczno-chemiczny, IV – przyrodniczy, V – lekarski oraz VI – twórczości artystycznej.

Zgodnie ze statutem, w skład PAU wchodzą członkowie krajowi (czynni i korespondencyjni) oraz członkowie zagraniczni. Krajowymi członkami mogą być wybitni uczeni i  artyści oraz wyjątkowo inne osoby, których twórczość – jak czytamy w statucie – „przyniosła chlubę narodowi polskiemu”. Zagranicznymi członkami PAU mogą być znakomici uczeni i twórcy mieszkający za granicą i będący obywatelami państwa innego niż Polska.
Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską

Badacze z UJ odebrali akty nominacyjne w Pałacu Prezydenckim