Sukces polonistów z UJ w badaniach nad dziedzictwem Wiśniowej

Współpraca studentów i wykładowców Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz mieszkańców gminy Wiśniowa została zwieńczona książką "Słownictwo i kultura ludowa gminy Wiśniowa". Wydawnictwo jest efektem projektu "Wiśniowska godka. Językowe dziedzictwo Wiśniowej", który udało się zrealizować dzięki dofinansowaniu w programie "Ojczysty - dodaj do ulubionych" organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury.

Publikacja została zaprezentowana przez autorów w ubiegłym tygodniu w Krakowie. Podczas spotkania promocyjnego, które poprowadziła przewodnicząca sekcji Olga Radziszewska, odbyły się również prelekcje dr. hab. Macieja Raka oraz Moniki Brytan. Wydarzenie uświetnił występ zespołu regionalnego "Banda Burek".

"Wiśniowska godka. Językowe dziedzictwo Wiśniowej" to kontynuacja projektu "Wiśniowska godka" z 2017 r., podczas którego udało się przygotować internetowy słownik gwary wiśniowskiej. Druga edycja miała na celu uzupełnienie i redakcję zebranego materiału oraz wydanie słownika gwarowego w wersji drukowanej. Dodatkowo pracownicy tamtejszego Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu wraz z mieszkańcami przygotowali mapę przysiółków gminy. Oprócz działań, które doprowadziły do powstania publikacji, uczestnicy projektu promowali kulturę regionu. Równie ważnym działaniem była organizacja warsztatów i wykładów w szkołach, podczas których zapoznano najmłodszych mieszkańców gminy z kulturowym i językowym dziedzictwem regionu.

Książka Słownictwo i kultura ludowa gminy Wiśniowa składa się z 3 części: słownika, opisów wybranych zwyczajów i obrzędów ludowych oraz transkrypcji tekstów gwarowych. Podstawowym celem opracowania było zebranie i utrwalenie zasobu słów gwarowych z obszaru zaniedbanego i niedocenionego pod względem dialektologicznym.

Opiekunem merytorycznym projektu był dr hab. Maciej Rak z Katedry Historii Języka i Dialektologii Wydziału Polonistyki UJ. Głównym koordynatorem była dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Wiśniowej Agnieszka Dudek-Wargowska. Pracę studentów koordynowała Olga Radziszewska, a poszczególnych zespołów Monika Brytan i Marek Stróżyk.

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską