Jak tworzyć i rozwijać centra badawcze? Wykład prof. Frąckowiaka

13 marca w Collegium Novum gościł profesor Ryszard Frąckowiak – wybitny neurolog i neurobiolog ekspert w dziedzinie zarządzania nauką. Swoją wiedzą i doświadczeniami podzielił się z pracownikami i studentami Uniwersytetu Jagiellońskiego w wykładzie "The role of postgraduate research institutes in creating a modern, internationally competitive, research intensive university".

Spotkanie otworzył rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciech Nowak, który podkreślił szczególne zainteresowanie społeczności akademickiej UJ problematyką dużych centrów badawczych funkcjonujących w ramach uczelni w XXI w. Następnie prof. Kazimierz Strzałka, dyrektor Małopolskiego Centrum Biotechnologii, z którym prof. Frąckowiak od dwóch lat współpracuje, przybliżył zebranym  sylwetkę prelegenta, zwracając uwagę na jego ogromne doświadczenie w administrowaniu nauką i organizacji nauki.

Prof. Ryszard Frąckowiak jest uczonym polskiego pochodzenia, który urodził się i wychował w Wielkiej Brytanii, emerytowanym profesorem University College London (UCL). Jako pionier w obrazowaniu ludzkiego mózgu stworzył metody badania jego struktury i funkcji w zdrowiu i chorobie. Dorobek naukowy prof. Frąckowiaka obejmuje 477 publikacji, w tym książkę „Human Brain Function”. Jego prace cytowane były dotąd ponad 90 tys. razy, a jego indeks Hirscha wynosi 166.

Prof. Frąckowiak kierował wieloma jednostkami naukowymi, w tym Zakładem Nauk Kognitywnych na École Normale Supérieure w Paryżu oraz Instytutem Neurologii na UCL. W latach 2003-2009 pełnił funkcję prorektora UCL. W roku 2009 został dyrektorem neurologii klinicznej w Szpitalu Uniwersyteckim w Lozannie (Centre Hospitalier Universitaire Vaudois), gdzie rok później założył Centrum Neuronauki Klinicznej. Był jednym z dyrektorów projektu Unii Europejskiej „Human Brain Project”, odpowiedzialnym za informatykę medyczną.

Horizon Europe Weeks
Trzecia edycja Szkoły Letniej Prawa Własności Intelektualnej
W Krakowie dyskutowano o problemach związanych z leczeniem chorób rzadkich
Fizycy z całej Polski spotykają się na Uniwersytecie Jagiellońskim