W USD po raz pierwszy w kraju wszczepiono innowacyjny stentgraft

W Klinice Kardiologii Uniwersyteckiego Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie-Prokocimiu (USD) przeprowadzono innowacyjną operację wszczepienia stentgraftu piersiowego 14-letniej pacjentce z licznymi mnogimi tętniakami w łuku aorty i odcinku aorty zstępującej. Pierwszy tego typu zabieg metodą małoinwazyjną wykonał zespół pod kierownictwem dr. n. med. Piotra Weryńskiego.

Tzw. stengraft to sztuczne naczynie wprowadzane do aorty w miejsce, gdzie znajduje się tętniak, czyli nadmierne poszerzenie tego naczynia. Dzięki temu tętniak nie jest narażony na krwawienie i pęknięcie, co jest bezpośrednim zagrożeniem życia. Stengraft wprowadza się cewnikiem do wnętrza naczynia w postaci zwiniętej, a potem jest rozprężany do ścian wewnętrznych aorty.

- U dziewczynki implantacja stentgraftu Valiant Navion była jedynym rozwiązaniem, gdyż wykonanie klasycznego zabiegu operacyjnego z otwarciem klatki piersiowej było obarczone zbyt wysokim ryzykiem. Z drugiej strony, biorąc pod uwagę zmniejszoną wytrzymałość mechaniczną ściany aorty, Valiant Navion cechujący się zwiększoną giętkością i łatwością wprowadzania do wąskich tętnic idealnie nadawał się do zastosowania w tym zabiegu. Miało to olbrzymie znaczenie u tej pacjentki, ponieważ u dzieci średnice tętnic są o wiele mniejsze niż u dorosłych, a zastosowany stentgraft ma zapas średnicy i będzie "rósł" razem z dzieckiem - powiedział po zabiegu dr n. med. Piotr Weryński.

Innowacyjność zastosowanego stentgraftu polega na tym, że można go wprowadzać do aorty przez wyjątkowo cienkie i kręte tętnice biodrowe. Dzięki temu możliwe jest leczenie tętniaków, rozwarstwień i pourazowych pęknięć aorty u pacjentów, którzy do tej pory nie kwalifikowali się do zabiegu endowaskularnego.

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską