Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Profesor Józef Dulak przedstawicielem Polski w ESFRI

Profesor Józef Dulak przedstawicielem Polski w ESFRI

Prof. Józef Dulak z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego (WBBiB UJ) został powołany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego na przedstawiciela Polski w ramach Europejskiego Forum Strategicznego ds. Infrastruktur Badawczych (European Strategic Forum on Research Infrastructures - ESFRI). Profesor zasiądzie w Grupie Roboczej ds. Zdrowia i Żywności.


Europejskie Forum Strategiczne ds. Infrastruktur Badawczych zostało powołane w 2002 roku w odpowiedzi na potrzebę stworzenia spójnej strategii rozwoju europejskich infrastruktur badawczych. Konsekwencja w działaniu na rzecz jakości europejskiej nauki i wypracowaniu przejrzystej metodologii w zakresie tworzenia i aktualizacji Europejskiej Mapy Drogowej Infrastruktur Badawczych sprawiła, że ESFRI cieszy się uznaniem europejskiej społeczności naukowej. Delegaci ESFRI to eksperci mianowani przez odpowiednie ministerstwa z państw członkowskich Unii Europejskiej i krajów stowarzyszonych. Efektem ich spotkań jest kształtowanie polityki w zakresie infrastruktur badawczych na Starym Kontynencie. Należy podkreślić, że ESFRI nie jest ciałem decyzyjnym i nie zajmuje się dystrybucją środków finansowych.

Prof. Józef Dulak jest kierownikiem Zakładu Biotechnologii Medycznej WBBiB UJ. Jego zainteresowania naukowe dotyczą komórek macierzystych, biologii i medycyny naczyniowej, terapii genowej i komórkowej oraz mechanizmów chorobowych powodowanych zapaleniami i stresem oksydacyjnym. Odbył staże podoktorskie na Uniwersytecie Amsterdamskim, Uniwersytecie w Münsterze oraz Uniwersytecie Stanforda. Przez 2 lata pracował na Uniwersytecie w Innsbrucku. W latach 2011-2019 członek Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych, Komitetu Biotechnologii PAN (2011-2015, 2016-2019), Komitetu Biochemii i Biofizyki PAN (2011-2015), prezes krakowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Biochemicznego (2005-2008), współorganizator licznych krajowych i międzynarodowych konferencji naukowych.

Promotor kilkunastu doktorów. Prowadzi wykłady z terapii genowej, biotechnologii medycznej. Wygłosił wykłady na wielu uniwersytetach zagranicznych oraz konferencjach międzynarodowych. Doktor honoris causa Uniwersytetu w Orleanie. Był prezesem Europejskiej Organizacji Biologii. Jest członkiem European Society of Cardiology, American Heart Association, International Society for Stem Cell Research, a także członkiem rady redakcyjnej czasopism Arteriosclerosis Thrombosis and Vascular Biology, IUBMB Life, Scientific Reports i Vascular Biology.

Polecamy również
Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Surowce naturalne w profilaktyce i terapii - nowe studia podyplomowe w UJ CM

Surowce naturalne w profilaktyce i terapii - nowe studia podyplomowe w UJ CM

UJ został wybrany jako instytucja zarządzająca grantem dla inicjatywy <span lang='en'>PAAR-net COST Action </span>

UJ został wybrany jako instytucja zarządzająca grantem dla inicjatywy PAAR-net COST Action

Koncert w kolegiacie akademickiej św. Anny

Koncert w kolegiacie akademickiej św. Anny

Widok zawartości stron Widok zawartości stron