Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Poznaliśmy autorów najlepszych książek wydanych w 2019 roku

Poznaliśmy autorów najlepszych książek wydanych w 2019 roku

Benjamin K. Bergen i Gerda Raidt zwyciężyli w dwóch głównych kategoriach 5. edycji konkursu Mądra Książka Roku 2019. Podczas piątkowej gali, która z powodu pandemii odbyła się w trybie online, wyróżniono również tytuły wskazane przez członków społeczności akademickiej UJ, redaktorów serwisu Mądre Książki oraz internautów i czytelników "Gazety Wyborczej".


Książki popularnonaukowe to nie tylko kluczowy element systemu popularyzacji nauki, ale przede wszystkim edukacji. To one dają nauczycielom i rodzicom niepowtarzalną szansę na podsycanie w młodych odkrywcach rodzących się pasji i zainteresowań. Pozwalają poszerzyć wiedzę przekazywaną w szkole i poznać najważniejsze dla ludzkości badania naukowe. Konkurs na Mądrą Książkę Roku ma na celu zmotywowanie wydawców i autorów do dbania o najwyższy poziom literatury popularnonaukowej wydawanej w języku polskim. Statuetka Euklidesa, przyznawana corocznie najlepszym publikacjom, jest drogowskazem dla czytelników i pomocą w ich księgarskich wyborach, a dla autorów i wydawców pożądanym potwierdzeniem wysokiego poziomu ich dzieł.

- Spowodowane epidemią ograniczenie opuszczania mieszkań, dotkliwe pod wieloma względami, może sprzyjać zwróceniu się ku lekturze. Rodzina, zmuszona do przebywania w czterech ścianach, ma szansę oddać się lekturze i wymienić opiniami na temat czytanych książek. Pozycje proponowane w tej edycji pozwolą na skonfrontowanie własnych opinii z poglądami autorów pokazujących nam w pogłębiony, ale przystępny sposób wiele aspektów nauki. Dlaczego emocje przeważają nad logiką? Czego możemy nauczyć się z "podwórkowej łaciny"? Także młodsi czytelnicy będą mieli o czym podyskutować z rodziną. Wiele godzin czytania, nowych fascynacji, tematów do przemyśleń i rozmów. Spotkajcie naszych laureatów i wybierzcie własnych - mówi prof. Stanisław Kistryn, prorektor UJ ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych oraz członek konkursowego jury.

Statuetkę Euklidesa za najlepszą książkę dla dorosłych przyznano profesorowi Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego Benjaminowi K. Bergenowi. Jego What the F. Co przeklinanie mówi o naszym języku, umyśle i nas samych podejmuje temat tabu, który do tej pory nie doczekał się jeszcze zbyt wielu opracowań, mimo że jest to temat niezwykle ciekawy. Autor podzielił etymologię wulgaryzmów na 4 podstawowe grupy. Zauważył, że mają one własną gramatykę oraz że rodzą się one w innym miejscu mózgu niż nasza zwykła, codzienna mowa. Przekonuje, że "brzydkie" słowa są pożyteczne. Mogą śmieszyć, wyzwalać albo pobudzać emocjonalnie.

- Jestem bardzo zaszczycony tą nagrodą i szczerze mówiąc, trochę zaskoczony. What the F. to książka o przeklinaniu, co często może ją dyskwalifikować jako kandydata do tego typu nagród. Napisałem ją, żeby przybliżyć naukę o języku ludziom, którzy mogą nie wiedzieć, jak bardzo może być ona fascynująca. Przeklinanie jest ciekawe nie tylko samo w sobie, ale również przez to, co mówi nam ono o mózgu, języku i ich pracy, a czego w inny sposób nie moglibyśmy się dowiedzieć. Byłem zachwycony, kiedy ujrzałem polski przekład tej książki. Zachęciło mnie to do poznania niektórych waszych przekleństw - mówi Benjamin K. Bergen.

W kategorii najlepszej książki dla dzieci zwyciężyła Gerda Raidt, która pochyliła się nad problemem wszechobecnych, tytułowych śmieci. Autorka starała się znaleźć m.in. odpowiedzi na pytania, jak ograniczyć ich produkcję i czy recykling rozwiąże problem ich nadmiernej ilości. W tej książce dowiemy się nie tylko wszystkiego o śmieciach, ale też odkryjemy, jak skutecznie walczyć z ich nadmiarem, tak by uchronić naszą Ziemię przed ekologiczną katastrofą.

Społeczność akademicka UJ za najlepszą książkę uznała Fantazmat Wielkiej Lechii. Jak pseudonauka zawładnęła umysłami Polaków. Czy Polacy wynaleźli koło, pokonali Aleksandra Wielkiego, zakładali miasta w Europie i władali jednym z największym imperiów w historii? Taką właśnie alternatywną wizję historii przedstawiają propagatorzy tzw. Wielkiej Lechii. Książka Artura Wójcika udowadnia, że bez odpowiedniego warsztatu naukowego nie da się uprawiać historii i jasno wskazuje, w jaki sposób rozbroić można każdy mit pseudohistoryczny.

W głosowaniu redaktorów serwisu Mądre Książki zwyciężył amerykański pisarz i dziennikarz Seth Mnookin, który w Wirusie paniki merytorycznie i klarownie rozkłada na czynniki pierwsze antyszczepionkowe fobie i ich źródła. Prowadzi czytelnika przez historię medycyny, objaśniając kolejne etapy rozwoju nauki oraz równoległego tworzenia się grup opierających swoją działalność na lęku i podejrzeniach. Z kolei czytelnicy "Gazety Wyborczej" za najlepszą publikację 2019 roku uznali Wielkich Naukowców Marcina Jamkowskiego i Macieja Szymanowicza, która była nominowana w kategorii dziecięcej. Autorzy w zabawny sposób przedstawili sylwetki naukowców i wynalazców oraz historie ich największych odkryć. Tekst jest napisany w sposób czytelny i przyjazny dla dziecka, a jednocześnie przekazuje bardzo konkretną wiedzę, która będzie doskonałym przygotowaniem do dalszego poznawania świata.

Konkurs już po raz 5. zorganizowali wspólnie Uniwersytet Jagielloński i serwis Mądre Książki. Jego partnerami są Copernicus Festival, krakowska księgarnia De Revolutionibus. Books&Cafe i "Gazeta Wyborcza". Zwycięzców wyłoniła kapituła w składzie: prof. Stanisław Kistryn, współautorka bloga Crazy Nauka Aleksandra Stanisławska, popularyzatorzy nauki Marta A. Seweryn i dr Kamil Kopij, dziennikarka naukowa Marta Trzeciak, współzałożyciel i redaktor naczelny serwisu Mądre Książki Leszek Szumlas, biolog dr hab. Michał Ponczek i dziennikarz Michał Olszewski.

Zobacz video galerię
Polecamy również
Psychologowie z UJ współautorami artykułu w "Nature Human Behaviour"
Psychologowie z UJ współautorami artykułu w "Nature Human Behaviour"
Sukces młodych matematyków w międzynarodowej olimpiadzie
Sukces młodych matematyków w międzynarodowej olimpiadzie
UJ stawia na sport. Nowoczesne obiekty powstaną na kampusie
UJ stawia na sport. Nowoczesne obiekty powstaną na kampusie
Profesor Krzysztof Pyrć w Europejskiej Grupie Ekspertów ds. Wariantów SARS-CoV-2
Profesor Krzysztof Pyrć w Europejskiej Grupie Ekspertów ds. Wariantów SARS-CoV-2

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj