Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

UJ i UW w pierwszej pięćsetce uczelni na Liście Szanghajskiej

UJ i UW w pierwszej pięćsetce uczelni na Liście Szanghajskiej

15 sierpnia opublikowany został ranking najlepszych szkół wyższych na świecie - Academic Ranking of World Universities (ARWU), który znany jest powszechnie jako Lista Szanghajska. W najnowszym zestawieniu, w prestiżowym gronie tysiąca najlepszych uczelni znalazło się osiem polskich. Tylko dwie z nich - Uniwersytet Jagielloński i Warszawski, zajęły pozycje w pierwszej pięćsetce listy.

 

Uniwersytet Jagielloński został sklasyfikowany w przedziale między 401 a 500 miejscem (dokładna pozycja uczelni w rankingu znana jest tylko w przypadku 100 najlepszych uczelni świata, pozostałe wymieniane są już tylko w przybliżeniu), natomiast Uniwersytet Warszawski uplasował się w tym roku w czwartej setce zestawienia (miejsce 301-400).

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie znalazła się w ósmej setce rankingu, a do dziewiątej setki trafiły: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnika Gdańska (debiut w zestawieniu) i Politechnika Warszawska. Z kolei w dziesiątej, ostatniej setce zestawienia znalazły się Śląski Uniwersytet Medyczny oraz Warszawski Uniwersytet Medyczny.

W porównaniu do poprzedniej edycji rankingu, oprócz Uniwersytetu Warszawskiego, tylko Politechnika Gdańska poprawiła swój wynik. Pozostałe polskie uczelni zostały sklasyfikowane z reguły o jeden przedział niżej niż w ubiegłym roku. Z listy rankingowej wypadły Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i Politechnika Wrocławska.

W rankingu dominują uczelnie amerykańskie. Na czele Listy Szanghajskiej od osiemnastu lat pozostaje Uniwersytet Harvarda, na drugim miejscu utrzymał się Uniwersytet Stanforda, a na trzecim pozostał Uniwersytet Cambridge.

W Europie Środkowo-Wschodniej najwyżej sklasyfikowaną uczelnią pozostaje Uniwersytet Karola w Pradze utrzymujący się w trzeciej setce. Uniwersytet Tartu spadł z czwartej do piątej setki. W pierwszej pięćsetce sklasyfikowano ponadto Uniwersytet Zagrzebski i Uniwersytet Belgradzki. Rosję reprezentuje wśród 1000 najlepszych uczelni jedenaście, w tym jedna w pierwszej setce – Uniwersytet Moskiewski, jedna w czwartej – Uniwersytet Petersburski oraz jedna w piątej – Moskiewski Instytut Fizyki i Technologii.

Publikowany od 2003 roku Academic Ranking of World Universities (ARWU) jest uznawany za jeden z trzech najbardziej wpływowych rankingów uniwersyteckich. Przygotowuje go Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju. Tworzony jest na podstawie kilku wskaźników. Pod uwagę bierze się liczbę absolwentów (oraz osobno pracowników), którzy otrzymali Nagrodę Nobla lub Medal Fieldsa, liczbę publikacji w czasopismach "Nature" lub "Science", liczbę najlepiej cytowanych naukowców (Highly Cited Researchers) oraz publikacji które znalazły się w wybranych indeksach cytowań (Science Citation Index - Expanded oraz Social Sciences Citation Index). W zestawieniu uwzględnia się też wielkość osiągnięć w stosunku do wielkości uczelni.

Polecamy również
Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Surowce naturalne w profilaktyce i terapii - nowe studia podyplomowe w UJ CM

Surowce naturalne w profilaktyce i terapii - nowe studia podyplomowe w UJ CM

UJ został wybrany jako instytucja zarządzająca grantem dla inicjatywy <span lang='en'>PAAR-net COST Action </span>

UJ został wybrany jako instytucja zarządzająca grantem dla inicjatywy PAAR-net COST Action

Koncert w kolegiacie akademickiej św. Anny

Koncert w kolegiacie akademickiej św. Anny

Widok zawartości stron Widok zawartości stron