Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Apel profesorów o poparcie nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt

Apel profesorów o poparcie nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt

W środę po południu posłowie zajmą się projektem dotyczącym zmian w ustawie o ochronie zwierząt. O ponadpartyjne poparcie dla nowego prawa zaapelowało kilkudziesięciu profesorów i noblistka Olga Tokarczuk. Pod listem podpisali się też naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Sygnatariusze zwrócili uwagę między innymi na potrzebę zakazu hodowli zwierząt na futra i ograniczenie uboju rytualnego.


"My, niżej podpisani, apelujemy o szerokie, ponadpartyjne poparcie dla zapowiedzianej nowej ustawy o ochronie zwierząt, w szczególności dla włączenia MSWiA do nadzoru nad jej przestrzeganiem, zakazu hodowli zwierząt na futra, ograniczenia uboju rytualnego wyłącznie do potrzeb lokalnych mniejszości, ograniczenia prawa do prowadzenia schronisk do samorządów lub odpowiednich organizacji pożytku publicznego, zakazu eksploatacji zwierząt w cyrkach i ustanowienia humanitarnych norm trzymania psów" - zaapelowali autorzy listu.

W dalszej części wyrazili swoje przekonanie o uniwersalnej wartości etycznej planowanych zmian, które zaoszczędzą ostrego cierpienia milionom zwierząt rocznie. Jednocześnie docenili ich znaczenie dla wizerunku Polski, zwłaszcza w porównaniu z naszymi zachodnimi i południowymi sąsiadami oraz wielorakie pozytywne skutki społeczne zaprzestania czy radykalnego ograniczenia praktyk budzących szeroki sprzeciw powodujących dyskomfort psychiczny (dystres empatyczny) wielu Polaków, a zwłaszcza Polek, oraz zatruwających dosłownie i przenośnie lokalne społeczności w okolicach ferm i rzeźni.

"Poprzednia, nieudana próba wprowadzenia takich zmian wykazała, że ważne pozytywne zmiany ustawodawstwa chroniącego zwierzęta wymagają szerokiego, ponadpartyjnego wsparcia wszystkich ludzi dobrej woli, niezależnie od sympatii i antypatii politycznych i różnic w poglądach na inne sprawy publiczne. Wierzymy, że taki sojusz wokół zaproponowanych zmian jest możliwy, jeżeli ich przygotowanie i treść będą wolne od wszelkich obciążeń politycznych i światopoglądowych. Dlatego z całym przekonaniem apelujemy o jak najszersze poparcie w dziedzinie podniesienia standardów traktowania zwierząt, które powinno stanowić przedmiot etycznego konsensusu, a nie politycznych sporów" - dodali sygnatariusze.

Pod apelem podpisało się 50 przedstawicieli środowiska akademickiego, w tym dr hab. Joanna Hańderek, prof. UJ i prof. Jan Hertrich-Woleński z Wydziału Filozoficznego UJ. Petycję poparła również laureatka Literackiej Nagrody Nobla Olga Tokarczuk.

Polecamy również
Trzy badaczki z UJ utworzą własne zespoły dzięki grantom Lider
Prof. Włodzimierz Wróbel wybrany Obywatelskim Sędzią Roku
Uniwersytet Jagielloński będzie promował polską kulturę w Illinois
Wystąpienie Rektora UJ z okazji rozpoczynającego się nowego roku akademickiego

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj