Una Europa Future University Lab – nowy wymiar kreowania uniwersytetu przyszłości

Nowatorskie idee tworzone w ramach Una Europa wymagają nowatorskiej formy współpracy. Jednym z przykładowych działań strategicznych Una Europa jest zainicjowany przez Uniwersytet Jagielloński projekt Future University Lab. Został on opracowany jako „żywe laboratorium” (living lab Una Europa), mające na celu stworzenie przestrzeni do dyskusji na temat przyszłej roli uniwersytetów w społeczeństwie, opracowanie przełomowych narzędzi i modeli współpracy naukowej i edukacyjnej w ramach europejskiego obszaru szkolnictwa wyższego, a także ocenę i ukierunkowanie przyszłych działań Una Europa.

Organizacja Laboratorium jest ucieleśnieniem nowatorskiej metodologii, w której fundamentalne problemy przedstawiane są zespołom wizjonerów, którzy nieskrępowani organizacyjnymi czy prawnymi ograniczeniami i w pełni korzystając ze swobody samodzielnego myślenia, nakreślają nowatorskie rozwiązanie jednego z problemów. To rozwiązanie jest następnie podejmowane przez zespół wdrożeniowców, którzy przekładają je na funkcjonalny format.

O wynikach tej nowatorskiej koncepcji będziemy mogli opowiedzieć więcej w przyszłym roku, kiedy będziemy implementować pierwsze pomysły i rozwiązania. Natomiast już dzisiaj przedstawiamy wizjonerów, którzy w tym tygodniu zaczęli pracę nad następującymi problemami:

• What is the essence of the European University of the Future?
  • How to integrate the universities with their ecosystem - locally, nationally and internationally?
  • How can universities become future-proof and resilient in an ever more rapidly changing world?
  • How should the digital dimension of the university of the future be conceived?

Więcej na temat Una Europa Future UniLab można przeczytać na oficjalnej stronie Una Europa: https://www.una-europa.eu/initiatives/future-unilab

Tekst: Zespół Una Europa w UJ

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka