Ukazał się 154. numer miesięcznika „Alma Mater"

W najnowszym numerze „Alma Mater" można przeczytać, między innymi, o udostępnionych online otwartych zasobach Uniwersytetu. Aleksandra Cieślar w artykule "Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa – największa w Polsce!" pisze o digitalizacji zbiorów, a także o publikacjach, wystawach i zabytkach, które można oglądać na stronach JBC.

W dziale "Scholaris" można znaleźć informację o platformie cyfrowej Uniwersytetu „Jaszczur", na której zamieszczane są atrakcyjne wykłady prezentujące nieodpłatnie wszystkim internautom kierunki badań podejmowanych na Uniwersytecie.

W dziale "Personae" można przeczytać tekst wystąpienia Adama Zagajewskiego pt. "Jak syn marnotrawny" wygłoszonego podczas uroczystości nadania Poecie doktoratu honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Bohaterką reportażu Elżbiety Dziwisz z cyklu "Smak Życia" jest prof. Renata Madyda-Legutko.

Dział "Historia Magistra Vitae" rozpoczyna artykuł prof. Pawła Siwca zatytułowany "Światowy ekspert od mlasków", przypominający prace prof. Romana Stopy nad ewolucją mowy ludzkiej i mlaskami, z których powstały spółgłoski w językach afrykańskich.

O interdyscyplinarnych badaniach prowadzonych w Ogrodzie Botanicznym UJ, a także o historii Ogrodu, szczególnym miejscu w historii polskiej nauki, pisze prof. Alicja Zemanek w tekście "Uniwersytecki ogród nauk".

Ponadto w numerze znajduje się wiele informacji z życia Uczelni.

Pismo można otrzymać w redakcji przy ul. Piłsudskiego 8/1. Od 25 lutego będzie dostępna wersja elektroniczna na stronie www.almamater.uj.edu.pl.

Data opublikowania: 21.02.2013
Osoba publikująca: Mariusz Kopiejka