Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Synchrotron Solaris szuka przyszłych autorów linii badawczych

Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris ma zostać uruchomione w przyszłym roku, a pierwsze grupy badawcze skorzystają z niego na początku 2015 r. Aktualnie jego budowa jest na półmetku. Osiągnięto już stan surowy zamknięty budynku.

- Obecnie jednym z naszych zadań jest intensyfikacja prac prowadzących do wykorzystania w pełni potencjału polskiego synchrotronu poprzez przygotowanie jak największej ilości linii eksperymentalnych, spełniających oczekiwania i możliwości polskiego środowiska naukowego – informuje Emilia Król z Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego. Dodaje, że twórcom krakowskiego akceleratora zależy na jak najszerszym dotarciu zarówno do potencjalnych użytkowników synchrotronu, jak również do instytucji, które chciałyby zgłosić projekty swoich linii badawczych.

W związku z tym centrum zaprasza instytucje, które chcą koordynować i przygotować koncepcje nowych linii badawczych do zgłaszania swoich projektów. Ankietę użytkownika mogą wypełnić też naukowcy i grupy badawcze zainteresowane badaniami na synchrotronie. Formularze obu ankiet znajdują się na stronie synchrotron.uj.edu.pl/badania-i-wspolpraca.

Do tej pory zostały przygotowano cztery koncepcje linii badawczych. Projekt obejmuje budowę jednej linii eksperymentalnej: PEEM/XAS. Jej koordynatorem jest prof. Józef Korecki z Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni PAN w Krakowie. Na etapie projektowo-koncepcyjnym są także trzy linie: linia eksperymentalna do spektroskopii miękkiego promieniowania rentgenowskiego, linia promieniowania UV i stacja badawcza U-ARPES oraz linia pomiarowa do badań strukturalnych makromolekuł biologicznych i nowych materiałów.

Docelowo, aby w pełni wykorzystać możliwości polskiego synchrotronu, można zbudować ich nawet kilkanaście. Będą wyposażone łącznie w około 20-25 stanowisk badawczych.

- Najważniejsze zadanie związane z realizacją projektu Solaris dopiero przed nami, gdyż zaraz po oddaniu budynku do użytkowania będą montowane już zakontraktowane poszczególne komponenty maszyny. Z pewnością będzie to duże wyzwanie dla zespołu Solaris, gdyż po raz pierwszy w Polsce realizuje się taki projekt – mówi prof. Marek Stankiewicz dyrektor Centrum Promieniowania Synchrotronowego, jednostki międzywydziałowej Uniwersytetu Jagiellońskiego, która realizuje ten projekt.

Koszt realizacji projektu Solaris oscyluje w granicy 153 milionów złotych, w tym sam budynek to kwota prawie 50 mln zł. Projekt w całości jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013.

PAP – Nauka w Polsce

Data opublikowania: 22.02.2013
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały

Widok zawartości stron Widok zawartości stron