UJ najlepszą uczelnią z Polski w Round University Ranking

Poznaliśmy wyniki najnowszej edycji rankingu Round University Ranking (RUR). Sklasyfikowano w niej 869 uniwersytetów z 73 krajów, w tym 6 uczelni z Polski. Najwyżej uplasował się Uniwersytet Jagielloński i w porównaniu do ubiegłorocznej edycji awansował o 34 miejsca.

Ranking jest publikowany przez RUR Rankings Agency z siedzibą w Moskwie. Metodologia uwzględnia 20 wskaźników zgrupowanych w 4 obszarach - kształcenie, badania, umiędzynarodowienie oraz stabilność finansowa.

Na czele tegorocznego rankingu znalazły się uczelnie amerykańskie. Zwyciężył Uniwersytet Harvarda, przed Kalifornijskim Instytutem Technicznym i Uniwersytetem Stanforda. Na kolejnych miejscach sklasyfikowano Imperial College London, Instytut Karolinska, Instytut Technologiczny Massachusetts, Uniwersytet Oksfordzki, Politechnikę Federalną w Zurychu i Uniwersytet Cambridge. Czołową dziesiątkę zamyka Uniwersytet Columbia.

W RUR 2021 znalazło się 6 polskich uczelni. Najlepszy okazał się Uniwersytet Jagielloński, który zajął 358. miejsce. Tuż za najstarszą polską uczelnią uplasował się Uniwersytet Warszawski (363.). W zestawieniu ujęto jeszcze: Politechnikę Warszawską (540.), Politechnikę Łódzką (627.), Politechnikę Gdańską (634.) i Uniwersytet Łódzki (653.). Wszystkie polskie uczelnie poprawiły się w porównaniu do edycji 2020. UJ awansował o 34 miejsca.

Pełne wyniki RUR 2021 są dostępne na stronie roundranking.com.

Na UJ obradowało prezydium ZG Akademickiego Związku Sportowego
Badacze z MCB UJ zbadają mikrobiologiczny odcisk palca Krakowa
Rektorzy Coimbra Group dyskutują nad transformacjami w szkolnictwie wyższym
List rektora UJ do małopolskiej kurator oświaty