Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Doktorant z Uniwersytetu Jagiellońskiego finalistą konkursu FameLab

W półfinale, który odbył się w minioną sobotę, zmierzyło się 25 młodych naukowców z całego kraju. Uniwersytet Jagielloński reprezentowało aż czterech przedstawicieli:

  • Wojciech Ganczarek, student na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej,
  • Adam Gągol, doktorant na Wydziale Matematyki i Informatyki,
  • Marcin Krzykawski, doktorant na Wydziale Lekarskim,
  • Zdzisław Pogoda, doktor w Zakładzie Historii Matematyki na Wydziale Matematyki i Informatyki.

Uczestnicy podczas 3-minutowego wystąpienia musieli wywrzeć jak największe wrażenie na jury. Półfinaliści mogli używać niewielkich rekwizytów, które musieli w krótkim czasie samodzielnie wnieść na scenę i przygotować do pokazu. Najwyżej punktowane były wciągające i ekscytujące wystąpienia, zrozumiałe dla szerokiej, dorosłej publiczności.

Jury obradujące w składzie: prof. Marek Abramowicz, dr Jacek Wasilewski, Irena Cieślińska, Piotr Najsztub, Monika Koperska wybrało dziesięciu uczestników, którzy wystąpią w wielkim finale. Wśród nich jest Adam Gągol, który porwał sędziów i publiczność opowieścią o jednej z najważniejszych hipotez współczesnej informatyki.

- Czy istnieją problemy o tak złożonej strukturze, że nie da się ich rozwiązać szybciej niż poprzez sprawdzenie wszystkich możliwości? Doskonale by było, gdybyśmy byli pewni, że nie istnieje metoda, która pozwoli szybko złamać szyfr. Ja stawiam na to wszystkie moje pieniądze. I to dosłownie. Jak każdy, kto korzysta z bankowości elektronicznej. Gdyby ktoś jednak taką metodę odkrył, czekałaby nas prawdziwa informatyczna rewolucja – mówił w swoim wystąpieniu Adam Gągol.

Doktorant z Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego ma ponad dwa miesiące na dopracowanie do perfekcji swojej prezentacji. Wielki finał odbędzie się 11 maja w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Zwycięzca polskiej edycji konkursu w nagrodę otrzyma 30 000 złotych na badania naukowe i 5000 złotych na dowolny cel. Weźmie ponadto udział w międzynarodowym finale FameLab International.

W ubiegłym roku zwyciężczynią polskiej edycji konkursu została Monika Koperska. Sukces odniosła również w światowym finale, zdobywając drugie miejsce i nagrodę publiczności. Doktorantka z Wydziału Chemii UJ przygotowała prezentację na temat wyższości papieru nad innymi nośnikami informacji.

Adam Gągol na co dzień zajmuje się takimi działami matematyki, jak kryptografia, kombinatoryka i teoria gier. W wolnym czasie podróżuje. Najchętniej autostopem. Dotarł nim m.in. do Gruzji i na Saharę.

Autorem zdjęć z sobotniego półfinału jest Adam Kozak z Centrum Nauki Kopernik.

Data opublikowania: 25.02.2013
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały

Widok zawartości stron Widok zawartości stron