Absolwenci uniwersyteckiej enologii spotkali się w Krakowie

W dniach 22-24 kwietnia 2022 r. odbył się I Kongres Absolwentów Enologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum pod hasłem "Quo vadis polska enologio?". Wydarzenie było zwieńczeniem obchodów 10-lecia powołania decyzją Senatu UJ, unikalnych w skali kraju, podyplomowych studiów enologicznych w roku 2011.

Inicjatywa absolwentów kierunku, których liczba przekroczyła już 200 osób, spotkała się z akceptacją i deklaracją pomocy w zorganizowaniu wydarzenia u kadry dydaktycznej studiów, w tym m.in. pracowników naukowych Wydziału Farmaceutycznego UJ CM (WF UJ CM). Komitet organizacyjny kongresu pod kierownictwem dr Joanny Chłopickiej z Zakładu Bromatologii WF UJ CM przygotował bardzo atrakcyjny program obejmujący panel doniesień naukowych oraz bogaty zestaw imprez towarzyszących, w tym ognisko okolicznościowe w winnicy uniwersyteckiej "Nad Dworskim Potokiem”.

Kongres objęli swoim patronatem prorektor UJ ds. Collegium Medicum prof. Tomasz Grodzicki oraz dziekan WF UJ CM prof. Jacek Sapa. Uczestników, którzy licznie zjawili się w Krakowie, powitał kierownik studiów podyplomowych dr inż. Maciej Gawlik, który wygłosił wykład inauguracyjny na temat trzech dekad francuskiego paradoksu.

Znaczący wkład w warstwę merytoryczną obrad miała grupa badaczy z zaprzyjaźnionego Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu pod przewodnictwem dr Marty Czaplickiej, kierownika Katedry Ogrodnictwa UR, a jednocześnie absolwentki I edycji studiów enologicznych w Krakowie. Swoją obecnością obrady Kongresu zaszczycił członek honorowy komitetu naukowego, prof. Zbigniew Janeczko z WF UJ CM, wchodzący w skład kadry dydaktycznej I historycznej edycji studiów.

Kongres zakończył się sesją wspomnieniową i krótką dyskusją, w której poszukiwano odpowiedzi na pytanie postawione w przewodnim haśle spotkania. Wszyscy zgodzili się, że jeżeli poczynaniom branży winiarskiej w Polsce będzie towarzyszył taki entuzjazm i taka radość ze wzajemnych kontaktów jak podczas kongresu, to o przyszłość polskiej enologii można być spokojnym. Dodatkowo umówiono się, że idea kongresu będzie kontynuowana w przyszłości.

Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Surowce naturalne w profilaktyce i terapii - nowe studia podyplomowe w UJ CM

Koncert w kolegiacie akademickiej św. Anny