Zakończyły się promocje habilitacyjne 2022. Czas je podsumować

W edycji 2022 odbyło się 14 uroczystości organizowanych przez Centrum Promocji i Komunikacji UJ, podczas których do promocji przystąpiło 141 osób. Najwięcej stopni naukowych doktora habilitowanego nadano na wydziałach: Filozoficznym, Chemii oraz Nauk o Zdrowiu.

Promocje habilitacyjne w Uniwersytecie Jagiellońskim organizowane są raz w roku na wiosnę. Uroczystość odbywa się w auli Jagiellońskiej Collegium Maius. Każda z promowanych osób otrzymuje dyplom w tubie po wysłuchaniu laudacji wygłoszonej przez promotora. Następnie rektor UJ dokonuje uroczystego aktu promocji.

W tym roku stopnie doktora habilitowanego, w wyniku reformy szkolnictwa wyższego, po raz kolejny zostały nadane zarówno przez rady wydziałów, jak i przez rady poszczególnych dyscyplin. Szczegóły prezentujemy poniżej:

• Wydział Chemii UJ - 21 osób: Rada Wydziału Chemii UJ (10), Rada Dyscypliny Nauki Chemiczne UJ (11),
  • Wydział Geografii i Geologii UJ - 1 osoba: Rada Dyscypliny Geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna,
  • Wydział Filologiczny UJ - 7 osób: Rada Dyscypliny Językoznawstwo,
  • Wydział Lekarski UJ CM - 13 osób: Rada Dyscypliny Nauki Medyczne,
  • Wydział Historyczny UJ - 9 osób: Rada Wydziału Historycznego UJ (6), Rada Dyscypliny Nauki o sztuce UJ (1), Rada Dyscypliny Historia UJ (2),
  • Wydział Biologii / Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ 9 osób: Rada Dyscypliny Nauki biologiczne UJ,
  • Wydział Filozoficzny UJ -23 osoby: Rada Wydziału Filozoficznego UJ (8), Rada Dyscypliny Filozofia UJ (4), Rada Dyscypliny Psychologia UJ (2), Rada Dyscypliny Pedagogika UJ (2), Rada Dyscypliny Nauki socjologiczne UJ (4), Rada Dyscypliny Nauki o kulturze i religii UJ (3),
  • Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ - 10 osób: Rada Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ (1), Rada Dyscypliny Nauki o polityce i administracji UJ (9),
  • Wydział Prawa i Administracji UJ - 9 osób: Rada Dyscypliny Nauki prawne UJ,
  • Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ - 5 osób: Rada Dyscypliny Nauki o zarządzaniu i jakości UJ,
  • Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ - 8 osób: Rada Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ (1), Rada Dyscypliny Nauki fizyczne UJ (7),
  • Wydział Farmaceutyczny UJ CM - 10 osób: Rada Wydziału Farmaceutycznego UJ CM (3), Rada Dyscypliny Nauki farmaceutyczne UJ (7),
  • Wydział Nauk o Zdrowiu UJ CM - 16 osób: Rada Wydziału Nauk o Zdrowiu UJ CM (5), Rada Dyscypliny Nauki o zdrowiu UJ (11).

Postępowanie o nadanie stopnia doktora habilitowanego

Osoba ubiegająca się o nadanie stopnia doktora habilitowanego składa - za pośrednictwem Rady Doskonałości Nauki (RDN) do macierzystej uczelni jako podmiotu habilitującego - pisemny wniosek o wszczęcie postępowania. Stopień doktora habilitowanego nadaje się osobie, która doktoryzowała się i posiada w dorobku osiągnięcia naukowe, stanowiące znaczny wkład w rozwój danej dyscypliny, w tym co najmniej 1 monografię naukową wydaną przez wydawnictwo, 1 cykl powiązanych tematycznie artykułów naukowych opublikowanych w czasopismach naukowych lub w recenzowanych materiałach z konferencji międzynarodowych oraz 1 zrealizowane oryginalne osiągnięcie projektowe, konstrukcyjne lub technologiczne. Kandydat musi także wykazywać się istotną aktywnością naukową realizowaną w więcej niż jednej uczelni, instytucji naukowej lub instytucji kultury, w szczególności zagranicznej.

Pierwsze decyzje w sprawie nadania lub odmowy nadania stopnia doktora habilitowanego podejmuje uchwałą komisja habilitacyjna. W jej skład wchodzą: przewodniczący i 3 recenzentów wyznaczonych przez RDN, recenzent wskazany przez uczelnię i 2 członków posiadających stopień doktora habilitowanego lub tytuł profesora. W jej skład nie może wchodzić osoba, w stosunku do której zachodzą uzasadnione wątpliwości co do jej bezstronności, w szczególności posiadająca dorobek publikacyjny czy wspólne prace badawcze z kandydatem.

Następnie na podstawie decyzji komisji habilitacyjnej rada dyscypliny podejmuje uchwałę o nadaniu lub odmowie nadania stopnia doktora habilitowanego. Jej podjęcie poprzedza przedstawienie przebiegu postępowania przez przewodniczącego bądź sekretarza komisji habilitacyjnej. Od postanowienia o odmowie nadania stopnia doktora habilitowanego kandydatowi przysługuje odwołanie do RDN.

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską