Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Cztery projekty humanistyczne nagrodzone w konkursach NPRH

Cztery projekty humanistyczne nagrodzone w konkursach NPRH

Ponad 3,2 mln zł otrzymają naukowcy UJ, którzy zdobyli granty w konkursach NPRH. Środki te zostaną przeznaczone na dokonanie kwerendy mickiewiczianów krakowskich, opracowanie streszczeń dokumentów z ksiąg wpisów Metryki Koronnej z lat 1649-1668, rekonstrukcję dziejów idei patriotyzmu zawartej w świadectwach osobistych konserwatystów i katolików oraz opracowanie przekładu zbioru poezji średniowiecznej "Carmina Burana".

W 11. konkursie w module Dziedzictwo narodowe zakwalifikowano do finansowania 16 projektów. 2 z nich zrealizują naukowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prof. Maria Korytowska z Wydziału Polonistyki dokona pełnej kwerendy mickiewiczianów w krakowskich instytucjach kultury oraz stworzy opracowanie naukowe z kontekstami autografów, wydań dzieł, listów, dokumentów osobistych i rodzinnych, artefaktów, korespondencji dotyczącej profesury UJ, dokumentów dotyczących pogrzebu na Wawelu i sposobów upamiętnienia poety. Materiały związane z życiem i twórczością wieszcza zostaną m.in. udostępnione online i umożliwią literaturoznawcom, językoznawcom, biografom, historykom, znawcom kultury i obyczajów XIX w. prowadzenie badań naukowych na temat mickiewiczianów.

Grant w module Dziedzictwo narodowe otrzymał również dr Dominik Kadzik z Wydziału Historycznego. Celem jego projektu jest opracowanie streszczeń dokumentów z 11 ksiąg wpisów Metryki Koronnej z czasów panowania Jana Kazimierza Wazy z lat 1649-1668. Są one istotne dla odtwarzania różnych aspektów dziejów Rzeczpospolitej w tej epoce. Obejmują ok. 3740 kart i 5000 dokumentów, głównie w języku łacińskim, w kilkunastu procentach w języku polskim, nieliczne w językach niemieckim i ruskim. Streszczenia te zostaną udostępnione w postaci 10 książek, a rok później także w internecie. Jest to kontynuacja projektu dotyczącego sumaryzacji nieopracowanych ksiąg epoki Władysława IV finansowanego przez NPRH w latach 2014-2018.

W module Fundamenty będzie realizowany grant prof. Janiny Kostkiewicz z Wydziału Filozoficznego. Ma on na celu rekonstrukcję dziejów idei patriotyzmu zawartej w świadectwach osobistych polskich konserwatystów i katolików, oddanie w metateoretycznych analizach różnorodności sensów i zakresów znaczeń patriotyzmu oraz pokazanie wzorów praktycznej realizacji wychowania patriotycznego oraz indywidualnych aktów patriotyzmu w dziejach narodu polskiego w XX wieku. Zakres prac będzie obejmować m.in. kwerendy archiwalne i biblioteczne, analizę, opracowanie i interpretację odnalezionego materiału źródłowego dla ukazania patriotyzmu w polskiej myśli pedagogicznej o orientacji konserwatywnej i katolickiej w XX wieku, co zostanie osiągnięte w postaci monografii podsumowującej cały projekt.

W 11. konkursie w module Uniwersalia 2.2 finansowanie przyznano dr Lidii Grzybowskiej z Wydziału Polonistyki, która przygotuje edycję krytyczną tekstu i przekład wraz z rozbudowanym aparatem naukowym filologiczno-bibliograficznym "Carmina Burana". Jest to zbiór 254 utworów poetyckich, pochodzącym z I poł. XIII wieku. Większość tekstów jest napisana w języku łacińskim, część utworów spisano również w języku średnio-wysoko-niemieckim oraz drobne fragmenty we franko-prowansalskim. Niewielka część utworów jest dwujęzyczna, tj. łacińsko-niemiecka. Zbiór zawiera utwory satyryczne, miłosne, refleksyjne, religijne, moralizatorskie, biesiadne, a rozmaitość poruszanych tematów współgra z bogactwem formalnym poszczególnych utworów. Do tej pory nie ukazało się żadne polskie wydanie krytyczne ani żaden polski przekład tej kolekcji, a jest ona jednym z najbardziej interesujących przykładów europejskiej literatury średniowiecznej.

Celem Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki jest uzupełnienie polskiego systemu grantowego o finansowanie projektów, na które nie można uzyskać środków z Narodowego Centrum Nauki, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz funduszy europejskich. Są to projekty wieloletnie polegające na tworzeniu naukowych publikacji dokumentacyjnych, słownikowych, bibliograficznych, krytycznych wydań źródeł i utworów literackich oraz kompendiów wiedzy o charakterze syntetycznym i encyklopedycznym (moduł Dziedzictwo narodowe). Program ma także upowszechniać osiągnięcia polskiej humanistyki naukowej w świecie (moduł Uniwersalia.1), umożliwić stabilizację wyspecjalizowanych, edytorskich zespołów badawczych oraz finansowanie projektów obejmujących naukowe wydania krytyczne, przekłady na język polski wraz z naukowym opracowaniem edytorskim najważniejszych dzieł należących do kultury światowej (moduł Uniwersalia.2). Ponadto w programie znajduje się moduł Fundamenty, w ramach którego minister może zaproponować finansowanie projektów dotyczących tematów istotnych dla humanistyki ze względu na politykę państwa.

Lista laureatów rozstrzygniętych właśnie konkursów NPRH jest dostępna na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Polecamy również
Medal Polonia Minor na 660-lecie Uniwersytetu Jagiellońskiego

Medal Polonia Minor na 660-lecie Uniwersytetu Jagiellońskiego

Profesorowie UJ powołani do Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego

Profesorowie UJ powołani do Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego

Naukowcy UJ badają negatywny wpływ narciarstwa na tatrzańską przyrodę

Naukowcy UJ badają negatywny wpływ narciarstwa na tatrzańską przyrodę

Apel o wsparcie dla unijnego rozporządzenia o odbudowie przyrody

Apel o wsparcie dla unijnego rozporządzenia o odbudowie przyrody

Widok zawartości stron Widok zawartości stron