European Endometriosis Masterclass w Szpitalu Uniwersyteckim

<span lang="en">European Endometriosis Masterclass</span> w Szpitalu Uniwersyteckim

Odbywające się cztery razy w roku szkolenie praktyczne dotyczące diagnostyki leczenia kobiet z zaawansowanymi postaciami endometriozy - pod auspicjami Europejskiej Ligi Endometriozy - zorganizowano w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie po raz pierwszy w Polsce. To wyjątkowa okazja dla lekarzy ginekologów, by wymienić się doświadczeniami i wiedzą.

Szacuje się, że endometrioza jest schorzeniem, które dotyka ok. 10 proc. kobiet w okresie reprodukcyjnym. Objawia się ono przede wszystkim silnymi dolegliwościami bólowymi, problemami z funkcjonowaniem przewodu pokarmowego czy układu moczowego, uniemożliwiając codzienne funkcjonowanie. Często jest przyczyną bezpłodności.

- Największy problem z endometriozą polega na tym, że jej objawy są często niespecyficzne, a zmiany endometrialne trudne do uchwycenia w badaniach obrazowych. To skutkuje tym, że pacjentki zwłaszcza te z zaawansowanymi zmianami, czyli tak zwaną endometriozą naciekającą, czekają ok. 8-10 lat na właściwie rozpoznanie i odpowiednią diagnozę - tłumaczy dr hab. Paweł Basta z Kliniki Ginekologii i Onkologii oraz Katedry Ginekologii i Położnictwa Wydziału Lekarskiego UJ CM.

W odbywających się obecnie w Szpitalu Uniwersyteckim warsztatach bierze udział 21 ginekologów oraz 7 ekspertów z całej Europy. W ciągu trzech dni prezentują najbardziej aktualne informacje dotyczące leczenia i diagnozowania endometriozy, ale co najważniejsze biorą udział w prowadzonych operacjach. - To jest największa wartość tych warsztatów. Zorganizowaliśmy 5 operacji, podczas których zademonstrowaliśmy różne warianty choroby i sposoby ich leczenia operacyjnego. Szkolący się lekarze mają okazję zobaczyć jak najlepsi lekarze w Europie radzą sobie z tymi ciężkimi przypadkami podkreśla dr hab. Paweł Basta.

Marzec jest Ogólnoświatowym Miesiącem Endometriozy.

Już we wrześniu Zjazd Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Dr Jan Łyczakowski w gronie nowo powołanych członków AMU PAN

Ministerialne stypendia dla kilkunastu młodych badaczy UJ

Studentki UJ zdobyły nagrody w Młodzieżowym Konkursie Dziennikarskim Radia ZET