Prawnik z UJ w gronie ekspertów mechanizmu moskiewskiego OBWE

Dr hab. Michał Kowalski, prof. UJ z Wydziału Prawa i Administracji UJ został powołany do grona ekspertów mechanizmu moskiewskiego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). W bieżącym roku tę procedurę aktywowano dwukrotnie w związku z naruszeniami praw człowieka na Białorusi i przymusowymi przesiedleniami dzieci ukraińskich do Federacji Rosyjskiej.

Mechanizm moskiewski jest procedurą związaną z ochroną praw człowieka ustanowioną w 1991 roku podczas moskiewskiego spotkania w ramach Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE). Stosuje go się, gdy w jednym z państw członkowskich pojawi się zagrożenie realizacji postanowień tzw. wymiaru ludzkiego KBWE/OBWE. W takiej sytuacji państwo, które zainicjowało procedurę ma prawo - przy poparciu minimum 9 innych państw członkowskich - do wysłania misji sprawozdawców lub ekspertów do kraju, w którym mają być naruszane podstawowe prawa i wolności.

Mechanizm ten stanowi zatem przykład odejścia od dominującej w ramach KBWE/OBWE zasady konsensusu. Organizacja dysponuje listą ekspertów i sprawozdawców, którzy mogą być powoływani na misje w ramach procedury. Ich zadaniem jest ustalenie stanu faktycznego w zakresie ewentualnych naruszeń praw człowieka i przedstawienie zainteresowanym państwom sugestii dotyczących możliwego rozwiązania.

Dr hab. Michał Kowalski, prof. UJ pracuje w Katedrze Prawa Międzynarodowego Publicznego UJ. Sędzia ad hoc w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu (kadencja 2018-2022) i koncyliator w Sądzie Koncyliacyjnym i Arbitrażowym OBWE w Genewie (kadencja 2019-2025). W latach 2014-2021 był członkiem Doradczego Komitetu Prawnego przy Ministrze Spraw Zagranicznych RP. W latach 2009-2019 powołany przez Prezesa Rady Ministrów RP na członka orzekającego w Radzie do Spraw Uchodźców III i IV kadencji. Członek międzynarodowego Komitetu naukowego Stowarzyszenia Prawa Międzynarodowego (ILA) nt. "Use of Force: Military Assistance on Request". Stypendysta m.in.: Alexander von Humboldt Stiftung, Max-Planck-Gesellschaft, the Tokyo Foundation.

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską