Wstępne wyniki konsultacji "Strategii klimatyczno-ekologicznej UJ 2030"

Rada Klimatyczna UJ opublikowała wstępne opracowanie ilościowych wyników internetowej ankiety dotyczącej propozycji "Strategii klimatyczno-ekologicznej UJ 2030". Głosy uczestników badania będą podstawą do planowania cieszących się zrozumieniem i poparciem wspólnoty UJ działań zmierzających do tworzenia uczelni w jak najmniejszym stopniu szkodliwej dla przyrody i klimatu.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 8-22 maja 2023 roku z wykorzystaniem ankiety internetowej, rozesłanej do całej społeczności Uniwersytetu Jagiellońskiego. W konsultacjach wzięło w udział 1928 osób.

Zdecydowana większość osób, które wzięły wypełniły ankietę (83.83%) zgadza się, że Uniwersytet Jagielloński powinien podejmować działania polegające na przeciwdziałaniu ocieplaniu klimatu.

Za najbardziej priorytetowe uznano działania w zakresie ochrony bioróżnorodności na terenach UJ (28,02%) oraz dostosowania infrastruktury UJ, w tym budynków, do konsekwencji obecnych zmian klimatu (23,07%).

Zdecydowana większość osób uznaje, że Uniwersytet Jagielloński powinien podejmować działania na rzecz klimatu także inne niż działalność naukowa.

Szczegółowe wyniki ilościowej części badania mającego na celu konsultację "Strategii klimatyczno-ekologicznej Uniwersytetu Jagiellońskiego 2030", przygotowanej przez Radę Klimatyczną UJ przedstawione są w załączniku poniżej.

Wyniki ankiety internetowej
Pierwsza w Szpitalu Uniwersyteckim operacja replantacji ręki