Profesorowie UJ powołani do Komitetu ds. Kryzysu Klimatycznego PAN

Prezydium Polskiej Akademii Nauk (PAN) podjęło uchwałę o powołaniu Komitetu ds. Kryzysu Klimatycznego, który ma za zadanie informować społeczeństwo i władze o zagrożeniach związanych ze zmianą klimatu oraz proponować rozwiązania służące jej ograniczeniu i dostosowaniu się do niej. W jego składzie znalazło się 26 ekspertów z różnych dziedzin, w tym 2 z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

"Powołanie Komitetu ds. Kryzysu Klimatycznego jest odpowiedzią Polskiej Akademii Nauk na rosnące wyzwania i zagrożenia wynikające ze zmiany klimatu, która jest jednym z najpoważniejszych problemów współczesności. Komitet ma ambicję stać się wiarygodnym źródłem informacji i opinii na temat kryzysu klimatycznego oraz liderem dialogu społecznego i naukowego w tej dziedzinie" - czytamy na stronie Komitetu ds. Kryzysu Klimatycznego PAN.

Nowo powołany zespół będzie zajmować się m.in. bieżącym komunikowaniem stanowiska nauki na temat różnych aspektów narastającego kryzysu klimatycznego, w szczególności związanych z redukcjami emisji gazów cieplarnianych w Polsce oraz adaptacją do postępującej zmiany klimatu; opracowaniem zgodnych z najnowszą wiedzą naukową zaleceń dotyczących polityki klimatycznej oraz działań mitygacyjnych i adaptacyjnych, koniecznych do podjęcia na wszystkich szczeblach rządowych i samorządowych w obliczu kryzysu klimatycznego; zapewnieniem merytorycznego, opartego na wiedzy, wsparcia społecznych i oddolnych inicjatyw związanych z ochroną klimatu i adaptacją do jego zmiany; publikowaniem cyklicznych komunikatów umożliwiających społeczne zrozumienie przyczyn, mechanizmów i możliwych skutków ekstremalnych zjawisk związanych z klimatem, zachodzących w Polsce i na świecie.

Komitet będzie także odbywał spotkania i konsultacje z przedstawicielami rządu, samorządów, instytucji państwowych według potrzeb, a także będzie utrzymywać dialog i współpracę z decydentami politycznymi i administracyjnymi na różnych poziomach oraz uczestniczyć w debatach publicznych i procesach legislacyjnych dotyczących kwestii klimatycznych.

W składzie Komitetu ds. Kryzysu Klimatycznego PAN znalazło się dwóch ekspertów z Uniwersytetu Jagiellońskiego: prof. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ oraz prof. Wojciech Szczeklik z Wydziału Lekarskiego UJ CM. Członkami zespołu są także: dr Magdalena Budziszewska, dr hab. Wiktor Kotowski, dr hab. Marcin Napiórkowski i dr. hab. Karolina Safarzyńska (Uniwersytet Warszawski); dr hab. inż. Bogdan Chojnicki i prof. Piotr Tryjanowski (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu); dr hab. Mateusz Grygoruk i dr hab. Mikołaj Piniewski (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie); prof. Anna Januchta-Szostak (Politechnika Poznańska); dr Aleksandra Kardaś (Fundacja Edukacji Klimatycznej); dr hab. Marcin Kawiński (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie); dr hab. Jerzy Kozyra (Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowy Instytut Badawczy); dr hab. Piotr Matczak (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu); prof. Mirosław Miętus (Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy); dr hab. Krzysztof Niedziałkowski (Instytut Filozofii i Socjologii PAN); prof. Jacek Piskozub (Instytut Oceanologii PAN); dr hab. Tomasz Smiatacz (Gdański Uniwersytet Medyczny); prof. Jerzy Szwagrzyk (Uniwersytet Rolniczy w Krakowie); dr hab. Krzysztof Świerkosz (Uniwersytet Wrocławski); prof. Piotr Tryjanowski (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu) oraz dr hab. Iwona Wagner i prof. Joanna Wibig (Uniwersytet Łódzki).

660 lat temu narodził się Uniwersytet Jagielloński – najstarsza uczelnia w Polsce

Ministerialne wsparcie dla kół naukowych UJ CM

Komunikat profesora Jacka Popiela w sprawie akademików UJ

Kilkadziesiąt milionów złotych na badania z dziedziny onkologii