"Antologia" Jana Stobajosa doczeka się przekładu na język polski

Poznaliśmy wyniki 1. rozstrzygnięcia w 12. edycji Uniwersaliów 2.2 Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. W tym module wsparcie mogą otrzymać wieloletnie projekty dotyczące edycji w języku polskim najważniejszych dzieł kultury, w szczególności humanistyki światowej, w celu wprowadzenia ich do polskiego obiegu kulturowego. Grant w konkursie przyznano dr. hab. Krzysztofowi Bielawskiemu, prof. UJ z Wydziału Filologicznego.

Przedmiotem projektu jest "Antologia" Jana Stobajosa z V w. Autor, grecki pisarz pochodzący ze Stoboj w Macedonii, przywołuje i cytuje w niej około pół tysiąca starożytnych autorów oraz ich dzieł, komponując wypisy w sposób budujący koherentny obraz starożytnej literatury, obyczaju i najważniejszych poglądów filozoficznych. Wypisy obejmują wszystkie dziedziny literatury starożytnej: od poetów epickich, lirycznych i tragicznych, znanych i nieznanych, przez mówców, historyków i filozofów, aż po medyków.

"'Antologia' stanowi bezcenne źródło wiedzy o literaturze starożytnej, wielu autorów i wiele cytatów zachowało się wyłącznie dzięki temu dziełu. Jest ono też ważnym narzędziem w badaniach tekstologicznych: zachowane w tradycji rękopiśmiennej wersje tekstów zawierają lekcje bardziej prawdopodobne i poprawne od innych rękopisów. Stanowi także szczególny, autorski podręcznik filozofii i literatury starożytnej, skonstruowany na podstawie ekscerptów z literatury. Dzieło ma także charakter dydaktyczny i należy do historii greckiej paidei. Jest jedynym autorskim zbiorem wypisów z literatury starożytnej, skomponowanym na użytek dydaktyczny z precyzyjnie przemyślaną strukturą, który nie tylko nie doczekał się dotąd pełnego przekładu na żaden język nowożytny, ale także pozostaje na marginesach naukowej refleksji, traktowany jedynie jako źródło cytatów, a nie koherentne dzieło" - czytamy w opisie planowanych badań.

Celem projektu profesora Bielawskiego jest stworzenie pierwszego kompletnego przekładu dzieła na język polski. W planach jest również zainicjowanie naukowej debaty nad tym utworem przez organizację sympozjów, publikacje tematyczne członków zespołu, prowadzenie strony internetowej stoaios.org celem integracji badaczy Jana Stobajosa w skali światowej oraz publikację monografii tematycznej.

Narodowy Program Rozwoju Humanistyki zainaugurowano w lutym 2011 roku. Oprócz projektów obejmujących naukowe wydania krytyczne, przekłady na język polski wraz z naukowym opracowaniem edytorskim najważniejszych dzieł należących do kultury światowej w module Uniwersalia 2.2 jego celem jest finansowanie w trybie konkursowym: przekładów na jeden z języków kongresowych (angielski, francuski, niemiecki, włoski, hiszpański lub rosyjski) oraz publikacji najwybitniejszych monografii polskiej humanistyki w celu wprowadzenia ich do międzynarodowego obiegu książki naukowej ("Uniwersalia 2.1"); wieloletnich projektów edycji źródeł i dokumentów, opracowań edytorskich oraz kompendiów wiedzy służących do badań nad polskim dziedzictwem kulturowym oraz monografii i studiów dotyczących zagadnień o szczególnym znaczeniu dla polskiej tożsamości narodowej (moduły "Dziedzictwo narodowe" i "Fundamenty").

Nie ma mocnych na zawodniczki UJ w trójboju siłowym

Wielomilionowe dofinansowanie na odbudowę Oranżerii Warszewicza

Skamieniałości sprzed 180 mln lat w Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ

Udany występ studentek WPiA UJ w konkursie <span lang="en">Pax Moot Court</span>