Terapia "ostatniej szansy" już niedługo w Szpitalu Uniwersyteckim

Szpital Uniwersytecki w Krakowie planuje wprowadzenie nowych terapii w hematologii, tzw. terapii CAR-T. Niedawno rozpoczął się proces akredytacyjny. Możliwość taka pojawiła się wraz z przeprowadzką Oddziału Klinicznego Hematologii do nowej siedziby przy ul. Jakubowskiego 2.

- Metoda CAR-T pojawiła się niedawno w medycynie. Rozpoczęła się od przypadku 12-letniej dziewczynki, która chorowała na ostrą białaczkę limfoblastyczną i przeszła przez wszystkie rodzaje chemioterapii oraz dwie transplantacje allogeniczne. Zastosowano u niej procedurę polegającą na tym, że pobrano od niej limfocyty, które następnie poddano modyfikacji genetycznej. Komórki po przeprogramowaniu genetycznym wracają do pacjenta i - po krótkim pulsie stosunkowo łagodnej chemioterapii podawanej przed ich podaniem dożylnym - to one zwalczają ten nowotwór - tłumaczy prof. Tomasz Sacha, Kierownik Oddziału Klinicznego Hematologii, dodając, że okazało się, że ten rodzaj terapii jest bardzo skuteczny i jest w stanie uratować osoby, które przeszły już które przeszły już wszelkie do tej pory dostępne rodzaje terapii.

Terapia ta jest zdecydowanie mniej toksyczna niż allogeniczna transplantacja szpiku i znajduje zastosowanie w coraz większej grupie chorób. W Szpitalu Uniwersyteckim jest na razie jeden pacjent, który kwalifikuje się do leczenia taką metodą. I chociaż terapia kosztuje ponad milion złotych, dzięki programowi lekowemu jest finansowana z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Proces akredytacyjny może potrwać nawet kilka miesięcy, ale specjaliści zapewniają, że dołożą wszelkich starań, by maksymalnie skrócić czas oczekiwania. Tymczasem przypominają również o dotychczasowych metodach leczenia i możliwościach Oddziału Hematologii. - W nowej siedzibie oferujemy większą liczbę łóżek transplantacyjnych. Dzięki temu możemy zwiększyć liczbę pacjentów poddawanych transplantacjom, w tym z reguły najbardziej wymagająca opieki allogeniczną transplantacją, zwłaszcza od dawcy niespokrewnionego - mówi prof. Tomasz Sacha.

Podczas spotkania z mediami podkreślono również znaczenie współpracy Oddziału z Fundacją DKMS. - Z Krakowem współpracujemy już od kilku lat. Dzięki naszym funduszom został zakupiony sprzęt, który na pewno przyspieszy proces diagnozowania, leczenia i rekonwalescencji pacjentów. Skupiliśmy się na kwestii fizycznej, ale także wprowadziliśmy program, że każdy pacjent tutaj w Krakowie jak i w całej Polsce, jeśli będzie potrzebował wsparcia psychologicznego, to może się zgłosić do Fundacji DKMS i takie wsparcie otrzyma - mówi Leszek Lewandowski z Fundacji DKMS.

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską