Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Meksykańskie skarby na wystawie w Bibliotece Jagiellońskiej

Meksykańskie skarby na wystawie w Bibliotece Jagiellońskiej

Biblioteka Jagiellońska posiada w swoich zbiorach wyjątkowo cenne obiekty związane z Meksykiem – rękopisy z okresu kolonialnego dotyczące ówczesnej Nowej Hiszpanii, książki pochodzące z czasów między XVI i XIX wiekiem, mapy i kopie prekolumbijskich kodeksów, takich jak Kodeks Madrycki i Kodeks Zouche-Nuttall, które teraz można podziwiać za sprawą wystawy upamiętniającej 95-lecie ustanowienia relacji dyplomatycznych między Polską a Meksykiem.

Podczas wernisażu wystawy, który odbył sie 21 listopada, dyrektor BJ prof. Remigiusz Sapa podkreślał, że Biblioteka Jagiellońska spełnia wiele różnych zadań. Na co dzień służy naukowcom i studentom, ale jest też skarbnicą, która przechowuje klejnoty dziedzictwa kulturalnego Polski, Europy i świata. Dba o to dziedzictwo, co nie znaczy, że jedynie zabezpiecza i konserwuje zbiory, ale także je eksponuje. Obiekty prezentowane na wystawach inspirują do badań i sprawiają po prostu estetyczną radość.

Reprezentujący władze UJ prorektor prof. Piotr Jedynak przypomniał, że wystawa wpisuje się w obchody 95. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Meksykiem i Polską, a  wyniknęła bezpośrednio z wizyty w Bibliotece Jagiellońskiej ambasadora Meksyku w Polsce, którą Juan Sandoval Mendiolea złożył w pod koniec 2022 roku. Stanowiło to inspirację do wydobycia ze zbiorów BJ bezcennych, nierzadko unikatowych zabytków związanych z kulturą i historią Nowej Hiszpanii, czyli dzisiejszego Meksyku.

Jak zauważył ambasador Meksyku w Polsce Juan Sandoval Mendiolea, wystawa upamiętnia nie tylko trwałość relacji, przyjaźń i współpracę Polski z Meksykiem, ale także samą historię Meksyku, ponieważ eksponowane są rękopisy i starodruki, które opowiadają dzieje tego kraju sprzed przybycia Hiszpanów. Te eksponaty opowiadają nie tylko o historii, ale też niosą przesłanie, gdyż mówią o roli konfliktów.

- Prezentowe rękopisy i księgi dowodzą, że w przypadku Meksyku, kształtowanie się tożsamości narodowej wiązało się ze spotkaniem dwóch odmiennych światów – kartezjańskiego, renesansowego świata hiszpańskiego oraz tajemniczego i magicznego świata, złożonego z mozaiki rdzennych ludów i grup etnicznych, z których wiele było ze sobą skłóconych. Stworzenie tożsamości na tej bazie było cudem, gdy dodatkowo zauważymy, że przed przybyciem Hiszpanów sami Aztekowie, konsolidując swoje wielkie imperium, podobnie jak europejscy kolonizatorzy również spalili starożytne kodeksy ludów, które podbili. W tej perspektywie można docenić prezentowane na wystawie skarby, takie jak Kodeks Zouche-Nuttall, który przedstawia relacje społeczne i hierarchie społeczeństwa Mixteków, rękopis zawierający anonimowe opisy nieznanych epizodów z czasów panowania królów katolickich, czy katechizm spisany w języku hiszpańskim i mixteckim – mówił ambasador.

- Na wystawie udało się zebrać bardzo nietypowy zestaw obiektów, prezentowanych razem po raz pierwszy w historii Biblioteki Jagiellońskiej. Od rękopisów przez starodruki, mapy, grafiki, które przedstawiają Meksyk i Hiszpanię w okresie podboju, dokumentują relacje tych dwóch krajów, kształtowanie się tożsamości meksykańskiej, w trudnym procesie stapiania się odmiennych kultur i cywilizacji – przypominała dr hab. Joanna Pypłacz, kuratorka wystawy "Meksykańskie skarby Biblioteki Jagiellońskiej".

Wystawa prezentowana jest w sali wystawowej Biblioteki Jagiellońskiej (wejście od ul. Oleandry 3) w dniach od 22 listopada do 21 grudnia 2023, w godzinach:

  • poniedziałki 10.00 – 18.00
  • od wtorku do piątku 10.00 – 15.00

Wstęp wolny.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Stowarzyszenie Absolwentów UJ świętuje 60-lecie powstania

Stowarzyszenie Absolwentów UJ świętuje 60-lecie powstania

Do Instytutu Muzykologii UJ trafiła Kolekcja Leopolda Kozłowskiego

Do Instytutu Muzykologii UJ trafiła Kolekcja Leopolda Kozłowskiego

Krakowskie Forum Biomedyczne już za nami

Krakowskie Forum Biomedyczne już za nami

650. rocznica urodzin królowej Jadwigi

650. rocznica urodzin królowej Jadwigi

Widok zawartości stron Widok zawartości stron