Prof. Łukasz Kosiński laureatem międzynarodowego konkursu SHENG

Narodowe Centrum Nauki (NCN) przedstawiło listy rankingowe 3. konkursu SHENG na polsko-chińskie projekty badawcze. Sfinansowanych zostanie 13 projektów o łącznej wartości ponad 15 mln zł. Grant otrzymał m.in. dr hab. Łukasz Kosiński, prof. UJ z Wydziału Matematyki i Informatyki, który wraz z naukowcami Uniwersytetu Wuhan zrealizuje projekt mający na celu zbadanie związków między różnymi obszarami analizy zespolonej.

Międzynarodowy, dwustronny konkurs SHENG 3 na polsko-chińskie projekty badawcze jest organizowany przez NCN wspólnie z chińską agencją National Natural Science Foundation of China (NSFC) zgodnie z procedurą oceny równoległej. Oznacza to, że obie agencje prowadzą równoległą ocenę formalną i merytoryczną wniosków, a finansowanie otrzymają tylko te projekty, które uzyskają jednocześnie rekomendację NCN i NSFC.

Narodowe Centrum Nauki poinformowało, że w rozstrzygniętym właśnie konkursie SHENG złożonych zostało 125 wniosków, z czego zaledwie 5 dotyczyło badań z zakresu nauk społecznych. Sfinansowane badania będą prowadzone w Polsce i w Chinach, a nad realizacją każdego projektu będzie czuwać dwóch kierowników: jeden po stronie chińskiej, drugi po stronie polskiej. Otrzymane środki można przeznaczyć na prowadzenie badań, wynagrodzenie zespołu badawczego, stypendia dla studentów lub doktorantów, zakup lub wytworzenie aparatury naukowo-badawczej oraz pokryć inne koszty związane z wydatkami niezbędnymi do realizacji polskiej części projektu badawczego.

Głównym celem projektu dr. hab. Łukasza Kosińskiego, prof. UJ będzie zbadanie związków między różnymi obszarami analizy zespolonej. To klasyczna dziedzina matematyki zajmująca się wielowymiarowymi analogami funkcji holomorficznych. Mówiąc ogólnie, są to funkcje o wartościach zespolonych, lokalnie rozwijalne w zbieżny (zespolony) szereg Taylora. Dziedzina ta ma związki m.in. z fizyką, geometrią algebraiczną i różniczkową, teorią operatorów czy teorią aproksmacji.

Jak czytamy w streszczeniu popularnonaukowym projektu, instytuty matematyczne uniwersytetów Jagiellońskiego i Wuhan mają bardzo silne grupy pracujące w analizie zespolonej. Zajmują się zbliżonymi problemami, atakując je przy użyciu innych narzędzi i patrząc na nie z różnych perspektyw. Głównym celem projektu jest prowadzenie wspólnych badań, które mają doprowadzić zarówno do osiągnięć naukowych, jak i odbudować znaczenie analizy zespolonej wielu zmiennych.

Pierwsza w Szpitalu Uniwersyteckim operacja replantacji ręki

Badacze z MCB UJ przedstawili działanie i strukturę ludzkiego Elongatora