Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Jubileusz jednej z najważniejszych polskich instytucji kulturalnych

Jubileusz jednej z najważniejszych polskich instytucji kulturalnych

W poniedziałek 11 grudnia w sali Senatorskiej Zamku Królewskiego na Wawelu odbyła się gala z okazji 20-lecia Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena. W imieniu społeczności akademickiej Uniwersytetu Jagiellońskiego najlepsze życzenia i gratulacje prezes instytucji Elżbiecie Pendereckiej przekazał rektor UJ prof. Jacek Popiel.

 

W programie uroczystości znalazł się występ Chóru Polskiego Radia w Lusławicach pod dyrekcją Macieja Tworka oraz recital Łukasza Krupińskiego. Z okazji jubileuszu decyzją prezydenta RP Andrzeja Dudy - w uznaniu wybitnych zasług dla kultury polskiej, w szczególności poprzez zaangażowanie na rzecz popularyzowania kultury muzycznej i promowanie Polski na arenie międzynarodowej, za działalność społeczną - uhonorowana została Elżbieta Penderecka, prezes zarządu Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena, a za wybitne zasługi w popularyzowaniu kultury muzycznej Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został Andrzej Giza, dyrektor Stowarzyszenia.

Obecny rektor UJ oraz jego poprzednik prof. Wojciech Nowak w adresie gratulacyjnym napisali, że Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena jest dziś jedną z najważniejszych polskich instytucji kulturalnych. Zaakcentowali, że cieszy się ono wysokim prestiżem i niekwestionowaną renomą nie tylko w kraju, lecz także w szerokich kręgach międzynarodowych, co czyni z niego organizację znakomicie predysponowaną do realizacji różnorodnych przedsięwzięć koncertowych i "okołomuzycznych" o charakterze szkoleniowym, popularyzatorskim, edukacyjnym i badawczo-naukowym, producenckim i wydawniczym czy impresaryjnym.

"Wypada w tym kontekście przypomnieć, że marka Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena - ceniona zarówno przez melomanów i miłośników muzyki klasycznej, jak i przez artystów i uczonych, tudzież przedstawicieli świata kultury, sztuki oraz mediów - pozwoliła zorganizować dotąd wiele niezapomnianych imprez i wydarzeń muzycznych, w ramach których swój kunszt i mistrzowski repertuar prezentowały przed polską publicznością najsłynniejsze i najbardziej utytułowane orkiestry świata: London Symphony Orchestra, Royal Philharmonic Orchestra czy Shanghai Symphony Orchestra" - czytamy w dalszej części adresu gratulacyjnego.

Profesorowie Popiel i Nowak podkreślili również, że za jedne z największych dzieł Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena uznaje się odbywający się cyklicznie Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena oraz Festiwal Krzysztofa Pendereckiego. Pierwsze z tych przedsięwzięć od ponad 2 dekad jest nieprzerwanie realizowane przy udziale jednostek Uniwersytetu Jagiellońskiego: Biblioteki Jagiellońskiej, Muzeum UJ Collegium Maius, a także działającego przy Instytucie Muzykologii UJ Ośrodka Dokumentacji Muzyki Polskiej XIX i XX wieku im. Ignacego Jana Paderewskiego.

Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena zostało powołane 24 września 2003 roku w Krakowie. Pomysłodawcą i założycielem instytucji jest Elżbieta Penderecka. Jego podstawowa działalność dotyczy organizacji Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena i promocji muzyki klasycznej. Stowarzyszenie współpracuje z krajowymi, zagranicznymi i międzynarodowymi organizacjami i instytucjami, o tym samym lub podobnym profilu działania oraz może pozostawać członkiem tych organizacji na zasadach pełnej autonomii.

Polecamy również
660 lat temu narodził się Uniwersytet Jagielloński – najstarsza uczelnia w Polsce

660 lat temu narodził się Uniwersytet Jagielloński – najstarsza uczelnia w Polsce

Ministerialne wsparcie dla kół naukowych UJ CM

Ministerialne wsparcie dla kół naukowych UJ CM

Komunikat profesora Jacka Popiela w sprawie akademików UJ

Komunikat profesora Jacka Popiela w sprawie akademików UJ

Kilkadziesiąt milionów złotych na badania z dziedziny onkologii

Kilkadziesiąt milionów złotych na badania z dziedziny onkologii

Widok zawartości stron Widok zawartości stron