Za nami II konferencja projektu społecznego Seniorpedia.pl

II konferencja "Seniorpedia.pl - Razem! Chętnie! Wzajemnie!" odbyła się we wtorek 12 grudnia w auli Nowodworskiego przy ul. Św. Anny 12 w Krakowie. Celem wydarzenia było zwrócenie uwagi na problemy i potrzeby osób starszych oraz konieczność pomocy opiekunom w pełnieniu tych roli.

Budowanie sieci wsparcia pomiędzy seniorami i osobami młodszymi to temat, o którym powinno się mówić głośno. Dlatego w międzypokoleniowym gronie ekspertów i uczestników spotkania omawiane były tematy zmian demograficznych. - Rola opiekunów formalnych jest kluczowa, by zapewnić seniorom pogodną starość. Osób starszych przybywa i należy mobilizować różne grupy do pomocy - podkreślił prorektor UJ ds. Collegium Medium prof. Tomasz Grodzicki, który objął wydarzenie patronatem.

Dzisiejszy uczeń w 2050 roku w życiu prywatnym będzie opiekować się obojgiem rodziców i jednym dziadkiem lub teściem, a za kilka lat w życiu zawodowym będzie współpracować z 4 pokoleniami w wieku od lat 18. do 67+. Im wcześniej zdobędzie kwalifikacje społeczne służące współpracy, pomocy i opiece międzypokoleniowej tym wyższa będzie jego jakość życia.

Na stronie seniorpedia.pl seniorzy i ich opiekunowie mogą znaleźć bezpłatne porady zdrowotne i informacje o wydarzeniach kulturalnych, a także różnorodne kursy - takie jak np. kurs cyfryzacji czy instrukcja ćwiczeń tai-chi. W aplikacji dostępny jest również kurs relaksacji w oparciu o uważny kontakt z naturą.

Seniorpeda.pl jest wśród projektów, które za cel stawiają sobie m.in. budowanie sieci wsparcia pomiędzy seniorami i osobami młodszymi. Projekt od 2021 r. realizuje krakowskie stowarzyszenie na rzecz promocji zdrowia Consensus przy wsparciu finansowym województwa małopolskiego i powiatu krakowskiego. Wydarzenia organizowane w ramach projektu były też dotowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie liderem medycyny robotycznej dla dzieci w Polsce

UJ najlepszą polską uczelnią według rankingu CWUR

Wybitni młodzi naukowcy z UJ laureatami konkursu START FNP

660 lat temu narodził się Uniwersytet Jagielloński – najstarsza uczelnia w Polsce