Środowisko naukowe apeluje do rządu o pilne spotkania i rozmowy

Przedstawiciele instytucji nauki i szkolnictwa wyższego z inicjatywy Konferencji Akademickich Szkół Polskich wystosowali apel do parlamentarzystów oraz partii tworzących rząd. Wyrazili w nim chęć aktywnego uczestnictwa w nowej sytuacji politycznej, jaką zainicjowały wybory 15 października br. oraz wiarę, że nowa Rada Ministrów podejmie działania zmierzające do poprawy sytuacji w systemie szkolnictwa wyższego i nauki.

"Od zaraz potrzebny jest wzrost nakładów na sektor nauki. Potrzebny jest dialog z reprezentantami instytucji przedstawicielskich - RGNiSW, KRASP, KRePUZ, KRZaSP, KRD, PSRP, a także z władzami PAN, PAU, FNP i Sieci Badawczej Łukasiewicz, by podjąć konkretne działania dla rozwiązywania narosłych problemów. Nasze współuczestnictwo na każdym etapie procesów decyzyjnych jest jednym z gwarantów powodzenia w rozwoju nauki i instytucji edukacyjnych w Polsce. Ścisła więź z Unią Europejską jest bezdyskusyjna, podobnie jak otwarta nauka, a także środki na rozwój dyscyplin związanych z naszym językiem, kulturą i lokalnością" - podkreślili autorzy dokumentu.

O pilne zorganizowanie spotkania z instytucjami przedstawicielskimi i podjęcie stosownych rozmów zaapelowali przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Marcin Pałys, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich prof. Arkadiusz Mężyk, przewodniczący Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych dr Robert Musiałkiewicz, przewodniczący Konferencji Rektorów Zawodowych Szkół Polskich prof. Waldemar Tłokiński, prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Marek Konarzewski, prezes Polskiej Akademii Umiejętności prof. Jan Ostrowski, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej prof. Maciej Żylicz, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz dr Andrzej Dybczyński, przewodniczący Krajowej Reprezentacji Doktorantów Michał Klimczyk oraz przewodniczący Parlamentu Studentów RP Kewin Lewicki.

Przypomnijmy, że 13 grudnia w Pałacu Prezydenckim odbyło się zaprzysiężenie rządu premiera Donalda Tuska. Tekę ministra nauki objął w nim Dariusz Wieczorek. Nowy szef resortu zapowiedział m.in. zwiększenie nakładów na naukę i rozwój oraz 30-proc. podwyżkę dla nauczycieli akademickich od 1 stycznia 2024 roku.

Zdjęcie: Sala Posiedzeń Sejmu - źródło: Wikipedia Commons.

660 lat temu narodził się Uniwersytet Jagielloński – najstarsza uczelnia w Polsce

Ministerialne wsparcie dla kół naukowych UJ CM

Komunikat profesora Jacka Popiela w sprawie akademików UJ

Kilkadziesiąt milionów złotych na badania z dziedziny onkologii