Wizyta ambasador Filipin na UJ

27 lutego w Collegium Novum odbyło się spotkanie ambasador Republiki Filipin Leah M. Basinang-Ruiz z rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jackiem Popielem. W spotkaniu wzięły udział również attaché ds. kultury ambasady Filipin Chloe O. Silverio oraz prorektor UJ ds. współpracy międzynarodowej prof. Dorota Malec.

Prof. Dorota Malec wskazała, że w Uniwersytecie Jagiellońskim kształci się obecnie kilkoro studentów z Filipin – większość z nich podjęła studia w jednostkach cieszących się zwykle dużym zainteresowaniem wśród obcokrajowców (Wydział Prawa i Administracji UJ, Collegium Medicum UJ), jednak jeden z nich dokonał nieoczywistego wyboru – związał się bowiem z Wydziałem Polonistyki UJ. Nawiązując do tego ostatniego, prof. Jacek Popiel wyraził przekonanie, że wspomniany student może potencjalnie stać się w swojej ojczyźnie pierwszym "ambasadorem" studiów polonistycznych, które w wielu innych krajach Azji rozwijają się od dawna z dużą intensywnością.

Ambasador Leah M. Basinang-Ruiz podkreśliła, że Filipiny dążą do intensyfikacji swojej współpracy ze stroną polską, czyniąc starania na rzecz jej stałego umacniania, nie tylko w aspekcie ekonomicznym czy militarnym, ale również naukowym i artystyczno-kulturalnym. Dlatego też od jakiegoś czasu podróżuje po całej Polsce, zacieśniając polsko-filipińskie stosunki dyplomatyczne. Zauważyła zarazem, że programy wymiany studentów i pracowników naukowych sprzyjają twórczej wymianie idei – zachęcają bowiem m.in. do spoglądania na znane już problemy z innej perspektywy.

Ambasador zwróciła również uwagę, że jej zdaniem zadaniem rządzących, ale także akademików, jest nie tylko reagowanie na mniej lub bardziej odległe zagrożenia (poprzez wdrażanie rozwiązań z zakresu tzw. zrównoważonego rozwoju czy poszukiwanie narzędzi pozwalających przeciwdziałać zmianom klimatycznym), lecz również przewidywanie niebezpiecznych zjawisk, które pozostają słabo rozpoznane i mogą dopiero nadejść. Nauka odgrywa niewątpliwie w tym obszarze kluczową rolę.

Kolejną częścią wizyty było spotkanie ambasador ze studiującymi w UJ osobami pochodzenia filipińskiego, które odbyło się w Sali Senackiej. Uczestniczyli w nim studenci ze Szkoły Medycznej dla Obcokrajowców, Wydziału Nauk o Zdrowiu, Wydziału Prawa i Administracji, Wydziału Polonistyki oraz Centrum Studiów Międzynarodowych i Rozwoju. Następnie goście z ambasady udali się na krótkie zwiedzanie Muzeum UJ Collegium Maius, podczas którego towarzyszył im dr hab. Franciszek Czech z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ.

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską