Nagroda Instytutu Matematycznego PAN dla Adama Kanigowskiego

Dr hab. Adam Kanigowski, prof. UJ z Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego otrzymał Nagrodę Instytutu Matematycznego PAN za rok 2024. Jury uhonorowało go za fundamentalne wyniki z zakresu układów dynamicznych i teorii ergodycznej. Naukowiec jest pierwszym w historii laureatem tej nagrody zatrudnionym w Uniwersytecie Jagiellońskim.

Dr hab. Adam Kanigowski, prof. UJ jest młodym wybitnym matematykiem pracującym w najstarszej polskiej uczelni od 2022 roku. Jest m.in. laureatem Międzynarodowej Nagrody Banacha za pracę doktorską w naukach matematycznych i Nagrody im. Kazimierza Kuratowskiego dla matematyków poniżej 30. roku życia. Obecnie pełni funkcję kierownika projektu flagowego Central European Mathematical Research Lab, realizowanego w ramach programu "Inicjatywa Doskonałości Uczelnia Badawcza". Angażuje się również aktywnie w życie naukowe Wydziału Matematyki i Informatyki UJ, organizując m.in. międzynarodowe warsztaty Dynamics and Number Theory.

Tematyka badań dr. hab. Adama Kanigowskiego, prof. UJ dotyczy własności chaotycznych i statystycznych gładkich układów dynamicznych. Bada własności mieszające i spektralne układów parabolicznych - układów o zerowej entropii z wielomianowym przyrostem orbit oraz losowość w takich układach o dodatniej entropii, które nie są jednostajnie hiperboliczne. W szczególności wraz z współautorami dał w swoich badaniach pozytywną odpowiedź na problem Rokhlina dla wielu fundamentalnych klas mieszających układów parabolicznych. Ponadto w swoich pracach udowodnił istnienie układów gładkich o zerowej entropii spełniających centralne twierdzenie graniczne.

Charakterystycznym dla badań dr. hab. Adama Kanigowskiego, prof. UJ jest połączenie wielu dziedzin matematyki ze sobą. W swoich wynikach łączy układy dynamiczne z takimi dziedzinami jak geometria, prawdopodobieństwo i teoria liczb.

Swoje prace publikował m.in. w "Ergodic Theory and Dynamical Systems", "Journal of Modern Dynamics", "Communications in Mathematical Physics", "Duke Mathematical Journal" i najbardziej prestiżowych czasopismach matematycznych świata: "Annals of Mathematics", "Journal of the American Mathematical Society" i "Inventiones Mathematicae".

Nagroda Instytut Matematycznego PAN jest przyznawana corocznie osobie, która nie przekroczyła 45. roku życia i posiada polskie obywatelstwo lub prawo stałego pobytu w Polsce. Laureat otrzymuje dyplom oraz gratyfikację finansową w wysokości 15 tys. zł brutto. Nagrodę można otrzymać tylko jeden raz.

Dr <span lang="it">Vittorio Canale</span> laureatem Nagrody im. prof. Stanisława Binieckiego

Dr Vittorio Canale laureatem Nagrody im. prof. Stanisława Binieckiego

Dwaj naukowcy UJ CM wyróżnieni w konkursie Supertalenty w Medycynie 2024