Politolog z UJ z nową rolą w International Studies Association

Dr hab. Marcin Grabowski z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego został wiceprzewodniczącym sekcji Global International Relations (GIRS) w International Studies Association (ISA). Ponadto, będzie również pełnił funkcję współprzewodniczącego programu GIRS w nadchodzących konwencjach ISA w Chicago i Columbus.

Nowy zarząd został wybrany na 2-letnią podczas dorocznej konwencji, która odbyła się w San Francisco. Przewodniczącą GIRS została wybrana prof. Lina Benabdallah z Wake Forest University, a drugą wiceprzewodniczącą dr Jasmine K. Gani z University of St Andrews.

Sekcja Global International Relations ISA to miejsce, które stawia sobie za cel tworzenie bogatego i różnorodnego forum, gdzie szczególną uwagę przywiązuje się do uwzględniania różnorodnych perspektyw, zwłaszcza tych pochodzących z Globalnego Południa oraz Globalnego Wschodu. Poprzez wspieranie dialogu międzydziedzinowego oraz podnoszenie narracji, które często bywają marginalizowane w tradycyjnym dyskursie dotyczącym stosunków międzynarodowych, GIRS dąży do promowania prawdziwie globalnego zrozumienia tej dziedziny. Wysiłki członków sekcji koncentrują się na budowaniu mostów między kulturami i dyscyplinami, co umożliwia bogatsze i bardziej wszechstronne podejście do zagadnień międzynarodowych.

Dr hab. Marcin Grabowski pracuje na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ, w którym łączy role wykładowcy w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych oraz kierownika Centrum Studiów Międzynarodowych i Rozwoju. Absolwent stosunków międzynarodowych na UJ. Studiował również w Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku, Uniwersytecie Jerzego Waszyngtona i Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego. Oprócz pełnionej funkcji w ISA jest również członkiem wielu innych stowarzyszeń, w których również odgrywa znaczące role - European Association of Development Research and Training Institutes, Central and Eastern European International Studies Association oraz przewodniczącym krakowskiego oddziału i wiceprzewodniczącym oddziału Studiów Azjatyckich Polskiego Towarzystwa Studiów Międzynarodowych. Jego zainteresowania naukowe skupiają się na problematyce regionu Azji i Pacyfiku (szczególnie w odniesieniu do integracji gospodarczej), polityce zagranicznej USA i Chin, międzynarodowych stosunkach gospodarczych, teoriach stosunków międzynarodowych oraz teorii złożoności (complexity theory).

Apel o wsparcie dla unijnego rozporządzenia o odbudowie przyrody

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie liderem medycyny robotycznej dla dzieci w Polsce

UJ najlepszą polską uczelnią według rankingu CWUR

Wybitni młodzi naukowcy z UJ laureatami konkursu START FNP