Prof. dr hab. Marcela Świątkowska została Oficerem Orderu Palm Akademickich

Prof. dr hab. Marcela Świątkowska, była dziekan Wydziału Filologicznego UJ, a obecnie kierownik Zakładu Językoznawstwa Romańskiego Instytutu Filologii Romańskiej UJ oraz kierownik Katedry UNESCO do Badań nad Przekładem i Komunikacją Międzykulturową, została odznaczona Orderem Oficera Palm Akademickich - francuskim tytułem honorowym nadawanym jako wyróżnienie najwybitniejszym pracownikom szkolnictwa uniwersyteckiego. Odznaczenie przyznano na mocy rozporządzenia premiera Francji z dnia 1 lutego 2013 r.

Order Palm Akademickich (L'Ordre des Palmes Académiques) to francuskie odznaczenie ustanowione 4 października 1955 przez premiera Edgara Faure'a na wzór tytułu honorowego nadawanego od 1808 r. (za panowania Napoleona Bonaparte), wybitnym funkcjonariuszom szkolnictwa francuskiego. Jest to więc najstarsze wyłącznie cywilne francuskie odznaczenie. Order przyznawany jest w trzech stopniach: kawalera, oficera i komandora. Odznaczenie to nobilituje wybranych członków społeczności edukacyjnej. Może zostać również przyznane obcokrajowcom aktywnie uczestniczącym w popularyzacji kultury francuskiej na świecie.

Na fotografii poniżej: dyplom promujący prof. Marcelę Świątkowską do rangi Oficera Palm Akademickich.

Data opublikowania: 30.04.2013
Osoba publikująca: Mariusz Kopiejka