Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nagroda Lednickiego Orła Piastowskiego dla prof. dr hab. Klementyny Żurowskiej

Wśród dotychczasowych laureatów Nagrody Lednickiego Orła Piastowskiego są poznański historyk prof. Gerard Labuda, archeolog prof. Zofia Kurnatowska i prof. Jerzy Strzelczyk. Nagrodę powołano w 2009 roku uchwałą zarządu województwa wielkopolskiego. W skład kapituły nagrody wchodzą: arcybiskup Archidiecezji Gnieźnieńskiej, arcybiskup Archidiecezji Gnieźnieńskiej Senior, arcybiskup Archidiecezji Poznańskiej, rektor Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków, prezes Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich i prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Prof. dr hab. Klementyna Żukowska całe swoje naukowe życie związała z Uniwersytetem Jagiellońskim. Polem jej szczególnych zainteresowań jest architektura przedromańska i romańska w Europie, a zwłaszcza w państwie piastowskim. Jest autorką kilkudziesięciu prac poświęconych tej tematyce. Podsumowaniem jednego z etapów prac laureatki jest książka poświęcona architekturze wczesnopiastowskiej - Studia nad architekturą wczesnopiastowską, która ukazała się w 1983 roku. Ważnymi publikacjami profesor są także prace dotyczące mecenatu artystycznego pierwszych Piastów. Wśród artykułów prof. Żurowskiej wyjątkowe miejsce zajmuje publikacja podsumowująca badania prowadzone w latach 1987-1991 na Ostrowie Lednickim: U źródeł chrześcijaństwa w Polsce. Ostrów Lednicki.

Profesor nie była wyłącznie badaczem teoretykiem, którego wiedza czerpana jest jedynie z archiwów i kwerend bibliograficznych. Brała czynny udział w interdyscyplinarnych badaniach terenowych, współpracując z archeologami podczas wykopalisk na Wawelu, w Tyńcu, Ostrowie Lednickim czy Gieczu.

Prof. dr hab. Klementyna Żurowska od 1952 r. pracowała w Państwowych Zbiorach Sztuki na Wawelu. Pięć lat później rozpoczął się okres licznych wyjazdów na stypendia naukowe do Francji, Szwajcarii, Niemiec i Włoch. Po powrocie do Krakowa w 1960 roku rozpoczęła pracę na Uniwersytecie Jagiellońskim jako asystent w Katedrze Historii Sztuki Średniowiecznej. Kolokwium habilitacyjne odbyło się w roku 1971. W latach 1974-1978 pełniła funkcję zastępcy dyrektora Instytutu Historii Sztuki UJ. Tytuł profesorski nadano jej dopiero w 1990 roku, gdyż nie cieszyła się dobrą opinią działaczy PZPR, co skutkowało blokadą nadania tytułu.

Od 1994 roku jest członkiem Polskiej Akademii Umiejętności. W latach 1987-1991 kierowała zespołem badającym relikty budowli na Ostrowie Lednickim, a w latach 1992-1994 pracami weryfikacyjnymi związanymi z reliktami palatium w Gieczu.

Za swą działalność naukową i dydaktyczną była już kilkakrotnie honorowana nagrodami Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz odznaczona papieskim medalem Pro Ecclesia et Pontifice. W roku 1994 została także powołana na członka-korespondenta Polskiej Akademii Umiejętności.

Dorobek profesor dr hab. Klementyny Żurowskiej stał się podstawą powołania w roku 1997 w Instytucie Historii Sztuki UJ specjalnej Pracowni Badań nad Architekturą Wczesnośredniowieczną, która jako jedyna jednostka naukowo-dydaktyczna w kraju kontynuuje współpracę interdyscyplinarną z różnymi ośrodkami w zakresie badań nad architekturą wczesnopiastowską.

Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się 31 maja o godzinie 12.00 w Instytucie Historii Sztuki UJ.

Data opublikowania: 06.05.2013
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały

Widok zawartości stron Widok zawartości stron