Prof. dr hab. Janusz Skalski uhonorowany medalem im. Jana Robla

Stowarzyszenie Absolwentów Wydziałów Medycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, które w tym roku świętowało jubileusz 50-lecia, skupia wychowanków wydziałów medycznych – lekarskiego i farmaceutycznego – przedwojennego, tajnego i powojennego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Stowarzyszenie zajmuje się popularyzacją wśród społeczeństwa tradycji, osiągnięć w nauce, nauczaniu i wychowaniu wybitnych wychowanków wydziałów medycznych UJ.

Medal im. Jana Robla przyznano prof. dr. hab. Januszowi Skalskiemu za jego bibliofilską pasję i szeroką wiedzę z zakresu historii medycyny. Uroczystość nadania medalu odbyła się w Muzeum Wydziału Lekarskiego. Podczas uroczystości nagrodzono również prof. dr. hab. Antoniego Dziatkowiaka, kierownika Kliniki Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii UJ CM w Krakowie, który otrzymał medal im. Fryderyka Hechla.

Dr Jan Zygmunt Robel z wykształcenia był medykiem, pasjonującym się chemią i toksykologią. Dał się też poznać jako wielki miłośnik zabytków Krakowa i historii. Jako kierownik Instytutu Ekspertyz Sądowych w 1943 roku otrzymał zadanie identyfikacji zwłok jeńców katyńskich i w tajemnicy przed Niemcami gromadził dowody, prowadził własne badania dotyczące okoliczności tej zbrodni.

Dokumentacja przez niego sporządzona zwana jest dziś "Archiwum Robla" i stanowi cenne źródło informacji historycznej o tamtych wydarzeniach.

Data opublikowania: 14.05.2013
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały