Kwietniowo-majowy numer miesięcznika UJ „Alma Mater"

Ukazał się podwójny, kwietniowo-majowy numer miesięcznika UJ „Alma Mater". Wśród artykułów informujących o wydarzeniach i uroczystościach odbywających się na Uczelni można przeczytać, między innymi, relacje z wizyty prezydenta Węgier na UJ, jubileuszu 100-lecia urodzin prof. Adama Bielańskiego czy 80. urodzin prof. Tadeusza Bujnickiego.

Krakowscy uczeni prowadzący badania nad biologią molekularną mogą korzystać z supernowoczesnego laboratorium Omicron. Nowo otwarta pracownia wyposażona jest w aparaturę umożliwiającą analizę ludzkiego genomu. O przedsięwzięciu zrealizowanym w Collegium Medicum UJ pisze Rita Pagacz-Moczarska.

Obszerny materiał poświęcono dziejom krakowskiej szkoły hydrobiologicznej w związku z 55-leciem utworzenia Katedry i Zakładu Hydrobiologii UJ. Z kolei dla upamiętnienia 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego refleksje historyka o nocy styczniowej przedstawia prof. Tomasz Gąsowski, a o zaangażowaniu środowiska akademickiego Krakowa w powstanie pisze Grażyna Grzechnik-Correale, kurator wystawy, jaka została zorganizowana z tej okazji w Muzeum UJ.

W tym roku w Bibliotece Jagiellońskiej zakończono prace nad konserwacją i udostępnianiem zdeponowanej biblioteki z klasztoru kamedułów z Bielan. O zawartości cennego zbioru opowiada dr Jacek Partyka, wicedyrektor BJ ds. zbiorów specjalnych i spraw wydawniczych.

Miesięcznik w wersji drukowanej można otrzymać w redakcji przy ul. Piłsudskiego 8/1. Niebawem numer będzie dostępny na stronie www.almamater.uj.edu.pl.

Data opublikowania: 15.05.2013
Osoba publikująca: Mariusz Kopiejka