Porozumienie pomiędzy Województwem Małopolskim a Uniwersytetem Jagiellońskim na rzecz rozwoju i promocji turystyki

10 listopada 2010 r., marszałek Marek Nawara i rektor UJ prof. Karol Musioł podpisali porozumienie pomiędzy Województwem Małopolskim a Uniwersytetem Jagiellońskim na rzecz rozwoju i promocji turystyki. Celem umowy jest kreowanie i promowanie małopolskiego przemysłu turystycznego w kraju i za granicą.

- Chcemy zaangażować ok. 40 mln euro w program rozwoju turystyki w Małopolsce i zaangażować w to przedsięwzięcie najważniejszych partnerów w regionie, w tym Uniwersytet Jagielloński. Żeby dobrze zorganizować program, musimy mieć pomoc intelektualną i badawczą – mówił marszałek Marek Nawara.

Jak zaznaczyła prof. Małgorzata Bednarczyk (kierownik Katedry Zarządzania w Turystyce UJ), Małopolska już zdobyła mocną pozycję w turystyce kongresowej, która zostanie jeszcze wzmocniona poprzez budowę Centrum Kongresowego w Krakowie, powstającego dzięki dotacji przyznanej w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Całkowita wartość projektu Centrum Kongresowego przy rondzie Grunwaldzkim wynosi 357 539 043,63 zł, a wysokość dotacji - 82 930 000 zł.

Oczekiwane korzyści dla partnerów podpisujących porozumienie:

• udzielanie wzajemnego wsparcia, konsultacji i doradztwa w zakresie pozyskiwania i ukierunkowania wykorzystywania funduszy unijnych w obszarze turystyki zgodnie z obowiązującymi procedurami,
  • monitorowanie trendów ruchu turystycznego w Województwie Małopolskim,
  • organizacja konferencji, seminariów oraz szkoleń dla pracowników przemysłu turystycznego,
  • inicjowanie prac badawczych i naukowych w zakresie priorytetów kierunków rozwoju turystyki w regionie,
  • wymiana informacji i doświadczeń dotyczących zarządzania turystyką w regionie,
  • udzielanie wzajemnego wsparcia i doradztwa na rzecz realizacji określonych przedsięwzięć,
  • współpraca przy opracowywaniu programów spotkań centralnych podczas prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej,
  • powoływanie zespołów eksperckich w celu rozwiązywania aktualnych problemów branży turystycznej w Województwie Małopolskim.

Ruch turystyczny w Małopolsce sięgał 8,5 mln turystów w roku 2009 (wzrost o 0,14% w stosunku do 2008 r.). Małopolska zajmuje pierwszą pozycję w Polsce pod względem liczby turystów zagranicznych, i drugą pod względem liczby turystów ogółem (po Mazowszu). Szacowane wpływy z turystyki w regionie wyniosły 3,8 mld zł w roku 2009. Finansowanie turystyki z budżetu Województwa Małopolskiego w latach 2008-2010 wyniosło 15 689 378 zł.

Przykładowe projekty turystyczne realizowane przy wsparciu Województwa Małopolskiego to Szlak Architektury Drewnianej, Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej, Małopolska Wieś dla dzieci, Małopolska Wieś Pachnąca Ziołami, Południowo-Zachodni Szlak Cysterski.

źródło: www.malopolskie.pl

Data opublikowania: 10.11.2010