Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Medal "Plus ratio quam vis" dla profesora Martina Schauera

Profesor Martin Schauer należy on do najwybitniejszych przedstawicieli austriackiej nauki prawa prywatnego w szczególności prawa handlowego i gospodarczego. Tytuł doktora otrzymał w roku 1979, natomiast habilitował się w roku 1992. W latach 1994-2001 był profesorem w Instytucie Praca Cywilnego i Handlowego Uniwersytetu Ekonomicznego w Wiedniu. Jednocześnie od 1995 roku pełnił funkcję dyrektora Instytutu Badawczego Środkowo i Wschodnioeuropejskiego Prawa Gospodarczego na tym Uniwersytecie. Od roku 2001 jest profesorem w Instytucie Prawa Cywilnego Uniwersytetu Wiedeńskiego.

Jest autorem ponad 330 publikacji w dziedzinie prawa handlowego, cywilnego, ubezpieczeń, bankowego oraz gospodarczego. Do najważniejszych należą monografie dotyczące prawa ubezpieczeń, prawa spadkowego oraz prawa fundacyjnego. Znaczną cześć swojej uwagi poświęca dydaktyce, będąc autorem cenionych przez studentów podręczników do prawa cywilnego i handlowego. Profesor Schauer jest ekspertem Komisji Europejskiej ds. prawa ubezpieczeń i członkiem zespołu "Restatement of European Insurance Contract Law" przygotowującego reformę europejskiego prawo ubezpieczeń. Z uwagi na wybitne osiągnięcia oraz otwartość i zaangażowanie we współprace międzynarodową jest członkiem Rady Naukowej Instytutu Maxa-Plancka Europejskiego i Międzynarodowego Prawa Prywatnego, członkiem Académie internationale de droit comparé.

Profesor Schauer jest nie tylko wybitnym naukowcem, jest także jedną z najważniejszych postaci współkształtujących rozwój systemu prawa w Austrii. Był jednym z autorów reformy prawa handlowego i cywilnego. Jest stałym doradcą austriackiego Ministerstwa Sprawiedliwości.

Profesor Schuaer jest postacią zasłużoną dla Uniwersytetu Jagiellońskiego. W dużym stopniu dzięki jego zaangażowaniu program austriackiego prawa gospodarczego został włączony przed 10 laty do oferty programowej Wydziału Prawa i Administracji. Z uwagi na wysoki poziom oraz zainteresowanie studentów program ten został przekształcony w Szkołę Prawa Austriackiego. Tym samym oferta dydaktyczna dająca możliwość nauki różnych zagranicznych porządków prawnych – oprócz istniejących już Szkół Prawa Niemieckiego, Amerykańskiego i Francuskiego została uzupełniona o prawo austriackie. Jest to pierwsza i do tej pory jedyna w Polsce szkoła prawa austriackiego. Profesor Schauer od 10 lat prowadzi w ramach Szkoły wykłady z prawa cywilnego i bankowego a od ponadto 3 lat - po przejściu na emeryturę prof. H. Krejcego - pełni funkcję kierownika Szkoły Prawa Austriackiego.

Wykłady w Szkole Prawa Austriackiego prowadzone są przez najwybitniejszych przedstawicieli austriackiej nauki prawa. Wykładowcami jej są m.in.: prof. Bernard Funk, specjalista prawa konstytucyjnego i przewodniczący komisji praw podstawowych austriackiej komisji konstytucyjnego, przygotowującej nowy projekt austriackiej konstytucji; prof. Andreas Konecny, specjalista prawa upadłościowego, współtwórca nowelizacji austriackiego prawa upadłościowego; prof. Constanze Fischer-Czermak, wybitna specjalistka w dziedzinie prawa cywilnego i rodzinnego.

Zaangażowaniu m.in. profesora Schauera zawdzięcza Wydział Prawa i Administracji uzupełnienie biblioteki wydziałowej o cenne pozycje z zakresu współczesnego austriackiego i europejskiego prawa gospodarczego.

Od kilku lat najlepsi absolwenci Szkoły Prawa Austriackiego mają możliwość - w wyniku starań profesora Schauera - odbywania praktyk w najlepszych austriackich kancelariach prawniczych oraz bankach.

W ramach działalności Szkoły organizowane są także seminaria naukowe i konferencje z udziałem pracowników naukowych i studentów obydwu Uniwersytetów.

Tekst: prof. dr hab. Jerzy Pisuliński, Wydział Prawa i Administracji

(Fot. Anna Wojnar)

Data opublikowania: 06.06.2013
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały

Widok zawartości stron Widok zawartości stron