Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Odkrycie naukowców z Obserwatorium Astronomicznego UJ

Karłowata galaktyka pływowa (TDG, ang. tidal dwarf galaxy) została niedawno odkryta przez zespół naukowców z Obserwatorium Astronomicznego UJ oraz Astronomisches Institut der Ruhr-Universität Bochum. Z zaprezentowanego w zeszłym tygodniu studium kinematyki prawdopodobnego TDG w pobliskiej grupie galaktyk − Triplecie Lwa − wynika, iż obiekt ten jest w istocie samograwitujący. Spełnia zatem wymogi definicyjne galaktyki. Obiekty typu TDG zasługują na szczególną uwagę ze względu na nietypowy dla galaktyk skład masowy. Zawierają one niewielkie (w porównaniu do "normalnych", niepływowych galaktyk) ilości ciemnej materii, co skutkuje znacząco innym charakterem oddziaływania z otoczeniem i przebiegiem ewolucji.

Nowo odkryty składnik grupy galaktyk w Konstelacji Lwa powstał prawdopodobnie w wyniku działania sił pływowych spowodowanych przez wzajemne oddziaływania między dwoma dużymi galaktykami Tripletu, NGC3627 i 3628. Jest to ciemny obiekt z niewielką ilością gwiazd, wypełniony neutralnym wodorem, który może w przyszłości stać się miejscem narodzin miliardów gwiazd, jeśli tylko pozwolą na to procesy ewolucyjne.

Artykuł prezentujący właściwości karłowatej galaktyki zostanie wkrótce opublikowany w "The Astrophysical Journal", jednym z czołowych czasopism astronomicznych i jest już dostępny poprzez archiwum Cornell University.

Data opublikowania: 18.04.2014
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały

Widok zawartości stron Widok zawartości stron