Konkurs im. Wacława Felczaka i Henryka Wereszyckiego rozstrzygnięty

W XI edycji Konkursu im. Wacława Felczaka i Henryka Wereszyckiego na najlepszą książkę dotyczącą dziejów Europy Środkowo-Wschodniej XIX - XX
wieku, Nagrodą Główną została uhonorowana dr Isabel Röskau-Rydel, autorka książki "Niemiecko-austriackie rodziny urzędnicze w Galicji 1772-1918. Kariery zawodowe - środowisko - akulturacja i asymilacja". Fundatorem Nagrody Głównej w wysokości 10 tys. zł jest Wydawnictwo Literackie.

Nagrodzona praca, ukazując losy wybranych galicyjskich rodzin
niemiecko-austriackich urzędników, zwraca uwagę na skomplikowany proces
zjawiska akulturacji i asymilacji. Opierając się na imponującym materiale
źródłowym autorka weryfikuje wiele funkcjonujących w historiografii tez
dotyczących rodzin urzędniczych w Galicji. Książka przygotowana została w oparciu o rozprawę habilitacyjną. Praca wydana została w 2011 r. nakładem Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Nagroda Honorowa za szczególne zasługi na polu naukowym i popularyzatorskim przyznana została: dr Annie G. Piotrowskiej oraz dr hab. Joannie Januszewskiej-Jurkiewicz.

Książka dr Anny G. Piotrowskiej - "Topos muzyki cygańskiej w kulturze europejskiej od końca XVIII do początku XX wieku", to doskonałe wykorzystanie niezwykle interesującego i oryginalnego materiału źródłowego. Autorka interpretując dzieła muzyczne określane przez samych kompozytorów jako tzw. cygańskie wykazała, iż w kulturze europejskiej dominowały dwa, przenikające się typy dyskursu na temat muzyki cygańskiej: typ asymilacyjny - o wyraźnym charakterze narodowościowym oraz typ nieasymilacyjny, opisujący muzykę cygańską w kategoriach egzotyki i przejawiający się narzuceniem perspektywy rasowej.

Nagrodzona także Nagrodą Honorową książka dr hab. Joanny Januszewskiej-Jurkiewicz "Stosunki narodowościowe na Wileńszczyźnie w latach 1920-1939" jest efektem wieloletnich badań autorki, w których ukazuje ona różne aspekty relacji polsko-litewskich, polsko-białoruskich oraz polsko-żydowskich. Praca nie tylko uzupełnia i poszerza badania nad problematyką stosunków narodowościowych na Wileńszczyźnie, ale również koryguje wiele dotychczasowych ustaleń. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Śląskiego.

Organizatorem Konkursu od 2001 r. jest Krakowski Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego i Wydział Historyczny UJ.

Fot. Anna Wojnar

Data opublikowania: 13.12.2011