Dr hab. Krzysztof Stopka, prof. UJ nowym dyrektorem Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego

21 grudnia 2011 roku Senat Uniwersytetu Jagiellońskiego przegłosował kandydaturę
dr. hab. Krzysztofa Stopki, prof. UJ na dyrektora Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dr hab. Krzysztof Stopka zastąpi na tym stanowisku wieloletniego dyrektora Muzeum profesora Stanisława Waltosia. Przejęcie obowiązków nastąpi 2 stycznia 2012 roku.

Dr hab. Krzysztof Stopka, prof. UJ.

Studia historyczne w Uniwersytecie Jagiellońskim 1977-1981; praca magisterska 1982; doktorat 1992, habilitacja w 2003, profesor nadzwyczajny w Uniwersytecie Jagiellońskim (2010). Pracownik naukowy Instytutu Historii UJ od 1983, dyrektor Archiwum UJ 2004-2011; w latach 2003-2008 profesor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie, w latach 1996-1999 sekretarz naukowy Komitetu ds. Wydania „Acta Nuntiaturae Polonae" w Polskiej Akademii Umiejętności (PAU), członek Komisji Wschodnioeuropejskiej PAU, Komisji Historii Nauki, Komisji Historii Porównawczej Kościołów Komitetu Nauk Historycznych PAN (sekcja polska Międzynarodowej Komisji Historii Porównawczej Kościołów - CIHEC), Polskiego Towarzystwa Historycznego i Polskiego Towarzystwa Heraldycznego, Ormiańskiego Towarzystwa Kulturalnego, przewodniczący Rady Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich, prezes sekcji krakowskiej Stowarzyszenia Archiwistów Polskich. Autor studiów z zakresu kultury i historii Kościoła w wiekach średnich (Szkoły katedralne metropolii gnieźnieńskiej w średniowieczu. Studia nad kształceniem kleru polskiego w wiekach średnich, 1994, współautor Dziejów Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2000) oraz dziejów Ormian (Ormianie w Polsce dawnej i dzisiejszej, 2000, Armenia christiana. Unionistyczna polityka Konstantynopola i Rzymu a tożsamość chrześcijaństwa ormiańskiego, 2002).

Data opublikowania: 23.12.2011
Osoba publikująca: Kinga Mieszaniec