Odszedł prof. Andrzej Szczeklik

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 3 lutego 2012r. zmarł prof. zw. dr hab. med. Andrzej Szczeklik, jeden z najznakomitszych współczesnych naukowców i lekarzy polskich, zaliczany do grona najwybitniejszych naukowców światowych.

Twórca i realizator idei powrotu Akademii Medycznej do Uniwersytetu Jagiellońskiego. Współtwórca "prostaglandynowej teorii nadwrażliwości na aspirynę". Ambasador Polski wśród międzynarodowej społeczności naukowej. Autor ponad 650 prac opublikowanych w najbardziej prestiżowych, międzynarodowych czasopismach naukowych. Wielki humanista, autor takich dzieł jak: "Katharsis" i "Kore". Absolwent Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Krakowie. Od 1972 roku kierownik Kliniki Alergologicznej, od 1974 r. zastępca dyrektora Instytutu Medycyny Wewnętrznej, a w latach 1990-2008 kierownik II Katedry Chorób Wewnętrznych UJ CM. W latach 1981-1983 pełnił funkcję prorektora, a w latach 1990-1993 był rektorem Akademii Medycznej im. Mikołaja Kopernika w Krakowie. Po powrocie wydziałów medycznych do Uniwersytetu Jagiellońskiego, w latach 1993-1996, pełnił funkcję prorektora Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum.

Był członkiem honorowym Royal College of Physicians w Londynie za odkrycie zaburzeń krzepnięcia krwi w chorobach serca oraz Wiceprezesem Polskiej Akademii Umiejętności, członkiem Papieskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Nauk. Uhonorowany tytułami doktora honoris causa przez: Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Akademię Medyczną we Wrocławiu, Akademię Medyczną w Warszawie, Śląską Akademię Medyczną w Katowicach oraz Uniwersytet Medyczny w Łodzi. Był laureatem licznych nagród, w tym: nagrody czasopisma "Lancet" za odkrycia podłoża genetycznego astmy oskrzelowej; nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w dziedzinie nauk przyrodniczych i medycznych za wykrycie mechanizmu przeciwzakrzepowego działania aspiryny oraz badania nad patogenezą i metodami leczenia astmy oskrzelowej indukowanej aspiryną; nagrody TOTUS za "świadectwo głębokiego humanizmu, inspirowane nauczaniem Jana Pawła II, przekazywane w życiu i twórczości"; nagrody C von Pirqet przyznawanej przez Europejską Akademię Alergologii i Immunologii Klinicznej oraz "Lauru Jagiellońskiego" . Odznaczony medalem Polskiego Towarzystwa Lekarskiego "Gloria Medicinae". Uhonorowany w 1995 roku tytułem "Krakowianina Roku".

W osobie Zmarłego Społeczność Akademicka utraciła wybitnego nauczyciela i wychowawcę, a świat Nauki światowej sławy naukowca i wielkiego humanistę.

Data opublikowania: 03.02.2012
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały