Naukowcy z UJ laureatami VIII edycji programu "Ventures" FNP

Ponad milion złotych na przeprowadzenie innowacyjnych badań, mających zastosowanie w gospodarce, otrzymało dziewięciu uczonych w ramach VIII edycji programu "Ventures" Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Najwyższe dofinansowanie - 231 tys. złotych - otrzymał Tomasz Baran doktorant na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego  na "Opracowanie hybrydowych fotokatalizatorów półprzewodnikowych do redukcji dwutlenku węgla".

213 tys. zł dofinansowania otrzymał Jarosław Jucha, doktorant na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ na projekt "Otrzymywanie aptamerów RNA hamujących aktywność metaloproteaz ADAM10 i ADAM17, jako potencjalnych leków w terapii chorób nowotworowych i chorób o podłożu zapalnym".

Po 142 tysiące zł otrzymały projekty kolejnych doktorantów z Wydziału Biochemii, Biofizyki i BiotechnologiiUJ - Jacka Stępniewskiego (projekt "Nowe mechanizmy reprogramowania komórkowego wpływ kwasu walproinowego oraz oksygenazy hemowej-1") oraz Krzysztofa Szade (projekt "Nowy model badawczy do poszukiwania związków hamujących proangiogenną aktywność komórek macierzystych w niszy nowotworowej"). W gronie nagrodzonych znalezł się również Leszek Nowak, doktorant na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ, którego projekt "Analiza i rozpoznawanie tekstur w obrazach cyfrowych dla komputerowo wspomaganej diagnostyki barwnikowych zmian skórnych", otrzymał dofinansowanie w wysokości 50 tys. zł.

Program "Ventures" FNP wspiera innowacyjne projekty znajdujące zastosowanie w gospodarce, których autorami są studenci, absolwenci i doktoranci. Do zakończonej, ósmej edycji konkursu, napłynęło 76 wniosków, spośród których nagrodzono dziewięć najlepszych. Dziewięciu najlepiej ocenionych badaczy otrzyma imienne stypendium naukowe w wysokości 3000 zł (doktoranci)  i 1500 zł (studenci) miesięcznie oraz granty badawcze na realizację wyróżnionych projektów.

Program "Ventures" ma zwiększyć atrakcyjność pracy naukowej w kraju, zainteresować młodych uczonych pracą naukową, a także przyczynić się do zwiększenia liczby projektów, których wyniki mogą być wdrożone w działalności gospodarczej.

O stypendium mogą się ubiegać studenci jednolitych studiów magisterskich - po ukończeniu trzeciego roku studiów - lub studiów II stopnia, absolwenci do trzech lat po ukończeniu studiów magisterskich, którzy są zatrudnieni na etatach naukowo-dydaktycznych i uczestnicy studiów doktoranckich.

Aplikacje do kolejnej edycji programu będą przyjmowane do 16 kwietnia 2012 r.

Data opublikowania: 21.02.2012
Osoba publikująca: Mariusz Kopiejka