Prof. Walery Pisarek - "Zasłużony dla polszczyzny"

Prof. Walery Pisarek, emerytowany profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, został laureatem nagrody "Zasłużony dla polszczyzny". Ustanowione przez Prezydenta RP wyróżnienie zostało przyznane po raz pierwszy. Medal został wręczony podczas odbywającej się 21 lutego w Teatrze Polskim w Warszawie uroczystej Gali Międzynarodowego Dnia Języka Polskiego.

Było to jedno z wydarzeń inaugurujących nową kampanię społeczno-edukacyjną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego: "Ojczysty - dodaj do ulubionych", objętej honorowym patronatem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Jej podstawowe cele to kształtowanie świadomości językowej Polaków i propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny. Organizatorami kampanii są Rada Języka Polskiego i Narodowe Centrum Kultury.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, obchodzony 21 lutego, został ustanowiony w 1999 r. przez UNESCO.

Galę prowadzili Maciej Stuhr i Andrzej Poniedzielski, uczestniczyli w niej m.in.: językoznawca prof. Jerzy Bralczyk, dyrektor Teatru Polskiego w Warszawie Andrzej Seweryn, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, reżyser Krzysztof Zanussi, aktorzy - Krzysztof Kowalewski, Marta Lipińska i Marek Kondrat, Jacek Fedorowicz. Wystąpili m.in. Aga Zaryan i Piotr Cugowski.

Prof. Walery Pisarek jest honorowym prezesem i pierwszym przewodniczącym Rady Języka Polskiego. Autor publikacji na temat języka polskiego, teorii informacji i komunikacji masowej. Od 1982 r. profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, w latach 1969–2000 dyrektor Ośrodka Badań Prasoznawczych w Krakowie. Przewodniczący jury i autor większości tekstów popularnego konkursu ortograficznego „Ogólnopolskie dyktando" od początku jego istnienia. Autor książek, takich jak Poznać prasę po nagłówkach, Retoryka dziennikarska i Słowa między ludźmi, "Wstęp do nauki o komunikowaniu". Autor licznych wydań słownika ortograficznego.

Data opublikowania: 22.02.2012
Osoba publikująca: Mariusz Kopiejka