Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Doktoranci i studenci UJ w półfinale konkursu FameLab

Aż 82 młodych naukowców zgłosiło się do udziału w pierwszej polskiej edycji konkursu Famelab. FameLab pozornie przypomina konkursy typu „Mam talent" czy „Idola", jednak zamiast piosenkarzy-amatorów, tancerzy czy ekwilibrystów w szranki stają fizycy, inżynierowie, biotechnolodzy i inni badacze nauk ścisłych. Ich zadaniem jest w jak najatrakcyjniejszej i najbardziej zrozumiałej formie opowiedzieć jury i publiczności o swojej pracy naukowej.

Spośród  wszystkich zgłoszeń jury preselekcyjne wybrało 25 naukowców, którzy
wezmą udział w półfinale FameLabu. Wśród półfinalistów jest 6 chemików, 5 fizyków, po 4 biologów i biotechnologów, a także przedstawiciele innych dziedzin nauki – od architektury po inżynierię kosmiczną. Aż sześcioro z nich związanych jest z krakowskimi uczelniami. UJ reprezentują:

  • Monika Koperska i Tomasz Wróbel - doktoranci UJ
  • Jan Major i Emilia Walczyk-Tytko – studenci UJ.

Półfinalistów czeka teraz prezentacja na żywo. Już 3 marca  kandydaci na naukowego idola staną na scenie Centrum Nauki Kopernik w Warszawie i w trzy minuty, w jak najatrakcyjniejszej i najbardziej zrozumiałej formie, opowiedzą o swojej pracy naukowej.

Jury wyłoni 10 finalistów, którzy ponownie staną na scenie 19 maja. Wtedy poznamy nazwisko pierwszego polskiego naukowego idola, który wygra 33 tys. złotych i będzie reprezentował nasz kraj w międzynarodowym finale konkursu, odbywającym się w Cheltehnam w Wielkiej Brytanii.

Na półfinały organizatorzy zapraszają publiczność 3 marca, w godz. 10.00 – 19.00 do Centrum Nauki Kopernik. Wstęp wolny. Wszyscy, którzy trafnie wytypują zwycięzców otrzymają wejściówki do laboratoriów CNK. Wydarzenie będzie także transmitowane na żywo na stronie www.famelab.org.pl. Półfinały poprowadzi Janusz Weiss – dziennikarz, prezenter radiowy i telewizyjny, specjalista od spraw nietypowych.

FameLab został wymyślony w 2005 r. w Wielkiej Brytanii przez organizatorów Cheltenham Science Festival. Dwa lata później do projektu dołączył British Council, szerząc w świecie ideę popularyzowania nauki. Dziś edycje FameLabu odbywają się w 14 krajach w Europie, Azji i Afryce. Polską edycję FameLabu organizuje British Council i Centrum Nauki Kopernik. Partnerem akcji jest Fundacja na rzecz Nauki Polskiej. Hasło projektu: Rozum prosi o uwagę!

Data opublikowania: 22.02.2012
Osoba publikująca: Mariusz Kopiejka

Widok zawartości stron Widok zawartości stron