Studencki Nobel 2014 dla Wojciecha Tomczyka z UJ

Wojciech Tomczyk – student fizyki na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego został laureatem ogólnopolskiego konkursu STUDENCKI NOBEL 2014 w kategorii nauk ścisłych. W poniedziałek, 30 czerwca w Pałacu Lubomirskich w Warszawie odebrał nagrodę podczas gali finałowej. Na podium znaleźli się przedstawiciele nauk inżynieryjnych i technicznych, humanistycznych oraz rolniczo-przyrodniczych.

Nagrody wręczyli przedstawiciele: Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, podsekretarz  stanu dr hab. Daria Lipińska-Nałęcz, Anna Domańska koordynatorka konkursu Studencki Nobel 2014 oraz partnerzy konkursu (Grupa Kopex, Mobile Vikings, PZU). Podczas gali obecni byli także:  prof. Wiktor Jędrzejec, dyrektor Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz prof. Sławomir Wiak przedstawiciel Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Konkurs na najlepszego studenta w Polsce organizowany jest od 2009 r. przez Niezależne Zrzeszenie Studentów. Daje szansę na zwycięstwo studentom bez względu na charakter uczelni, na której studiują, czy podjęty kierunek studiów. Nagradzana jest w nim przede wszystkim wszechstronność, zaangażowanie, pasja i chęć rozwoju. Przy wyborze najlepszego i najbardziej wszechstronnego żaka w Polsce brane są pod uwagę m.in. publikacje naukowe, działalność w organizacjach społecznych, znajomość języków obcych, udział w wymianach zagranicznych oraz osiągnięcia sportowe.

Laureatem Studenckiego Nobla 2014, czyli osobą, której przysługuje zaszczytne miano najlepszego studenta w Polsce, został Michał Maciejewski z Politechniki Łódzkiej. Jest on stażystą w ośrodku CERN, gdzie odpowiada za ochronę nadprzewodzących magnesów Wielkiego Zderzacza Hadronów. Drugie miejsce przypadło w udziale Jakubowi Ciążelowi, studentowi geologii z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Trzecie miejsce zajęła zaś Małgorzata Osowiecka ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie.

Data opublikowania: 10.07.2014
Osoba publikująca: Mariusz Kopiejka