Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Uniwersyteckie projekty na Polskiej Mapie Drogowej Infrastruktury Badawczej

Na nowej Polskiej Mapie Drogowej Infrastruktury Badawczej (PMDIB) ministerstwo we współpracy z naukowcami umieściło 53 punkty strategiczne dla rozwoju polskiej nauki i gospodarki, w tym pięć których koordynatorem jest Uniwersytet Jagielloński. Będą miały one kluczowe znaczenie dla podniesienia jakości prowadzonych w Polsce badań.

Strategiczna infrastruktura badawcza to urządzenia i obiekty, mające wyjątkowy charakter w skali krajowej, europejskiej lub międzynarodowej, a także kluczowe znaczenie dla rozwoju badań naukowych. Taka infrastruktura musi m.in. spełniać kryteria wysokiej jakości naukowej i organizacyjnej oraz otwartego dostępu do prowadzenia i wykorzystywania wyników badań.

Pierwsza Polska Mapa Drogowa Infrastruktury Badawczej powstała w 2011 roku. Znalazły się na niej 33 projekty strategicznej infrastruktury badawczej z różnych dziedzin nauki. W styczniu 2013 Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zaprosiło naukowców do aktualizacji mapy. Chodziło o to, by pojawiły się na niej propozycje nowych projektów inwestycyjnych, a także najświeższe informacje o infrastrukturze, która już wcześniej znalazła się na PMDiB.

Zaktualizowana PMDIB zawiera 53 propozycje przedsięwzięć w wielu szeroko rozumianych dziedzinach nauki, tj.: nauki fizyczne i matematyczne (14), nauki techniczne (14), nauki o Ziemi i biologiczne (11), zagadnienia interdyscyplinarne (6), nauki medyczne i rolnicze (6), nauki społeczne i humanistyczne (2).

Na nowej Polskiej Mapie Drogowej Infrastruktury Badawczej umieszczono pięć projektów, których koordynatorem jest Uniwersytet Jagielloński:

  • CTA - Obserwatorium astronomii gamma TeV - polski wkład w projekt międzynarodowy z mapy drogowej ESFRI (nauki fizyczne -astronomia, fizyka), w fazie przygotowawczej,
  • FAIR - Ośrodek Badań Antyprotonami i Jonami - polski wkład w projekt międzynarodowy z mapy drogowej ESFRI (nauki fizyczne - fizyka), w fazie realizacji,
  • POLFAR - Radio interferometr o niskiej częstotliwości - krajowy ośrodek badawczy stanowiący część międzynarodowego projektu LOFAR (nauki fizyczne - astronomia), w fazie realizacji,
  • SOLARIS - Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego - krajowy ośrodek badawczy, w fazie realizacji,
  • C4@A4 - Złożoność, Korelacje, Koherencja, Kognitywność wzdłuż A4 - krajowy ośrodek badawczy (nauki matematyczne - informatyka), w fazie koncepcji.

Kolejną aktualizację mapy resort nauki chce ogłosić na przełomie lat 2016/2017. A jesienią tego roku MNiSW planuje organizację spotkania informacyjnego dla reprezentantów konsorcjów naukowych, których propozycje przedsięwzięć są obecne na PMDIB. Wydarzenie będzie w dużej mierze poświęcone kwestii finansowania infrastruktury badawczej ze środków europejskiej polityki spójności.

Pełna lista przedsięwzięć umieszczonych na Polskiej Mapie Drogowej Infrastruktury Badawczej znajduje się na stronie nauka.gov.pl.

Data opublikowania: 07.08.2014
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały

Widok zawartości stron Widok zawartości stron