Pięć uniwersyteckich projektów w Programie Badań Stosowanych

Program Badań Stosowanych od 2012 roku wspiera naukowców i przedsiębiorców w zakresie badań naukowych ukierunkowanych na wykorzystanie ich wyników w praktyce. Celem programu jest także wzmocnienie współpracy pomiędzy jednostkami badawczymi i przedsiębiorcami zainteresowanymi zastosowaniem wyników badań w prowadzonej działalności gospodarczej.

- Wspieramy projekty, które mają na celu zarówno pozyskanie nowej wiedzy mającej zastosowanie w praktyce, jak i badania pozwalające na osiągnięcie z góry założonych celów praktycznych. Nasza oferta spotkała się z rosnącym zainteresowaniem, co potwierdza, że polscy naukowcy i przedsiębiorcy coraz częściej chcą wspólnie realizować innowacyjne projekty. Wierzę, że już niebawem będziemy mogli zaprezentować nową formułę programu, która jeszcze w większym stopniu przyczyni się do wzrostu innowacyjności naszej gospodarki - mówi prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

W III konkursie programu złożono aż 1691 wniosków na kwotę blisko 4,6 mld złotych. Dzięki zwiększeniu przez NCBR budżetu konkursu wparcie otrzyma 177 projektów, których wartość wnioskowanego dofinansowania wynosi ponad 450 mln zł. Wkład własny przedsiębiorców to ponad 170 mln zł, co stanowi ponad 25% wartości projektów.

W pięciu projektach, które otrzymają dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w III konkursie Programu Badań Stosowanych, uczestniczy Uniwersytet Jagielloński. Ich łączna wartość to 14 895 378,00 zł:

• Endo Medical sp. Z o.o., Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Uniwersytet Jagielloński: Opracowanie kombinacji składników naturalnych kompleksowo poprawiających funkcjonowanie śródbłonka naczyń krwionośnych - 2 634 874,00 zł,
  • Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, Instytut Farmakologii PAN, Celon Pharma S.A.: Nowa nieamyloidowa terapia zaburzeń poznawczych - 4 211 088,00 zł,
  • Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, iMed24 S.A.: Badania nad metodami nawigacji przestrzennej w diagnostyce endoskopowej guzka obwodowego płuca - 3 386 125,00 zł,
  • Uniwersytet Jagielloński, Transcom International Sławomir Sleziak, Winicjusz Filipow spółka jawna, Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II: Metoda obrazowania płuc magnetycznym rezonansem w warunkach klinicznych przy użyciu optycznie spolaryzowanych gazów szlachetnych - 1 915 699,00 zł.
  • Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, Polskie Centrum Promocji Miedzi Sp. z o.o.: Badania nad przeciwdrobnoustrojowymi właściwościami miedzi i jej stopów na wyroby o powierzchniach dotykowych do zastosowań w jednostkach opieki zdrowotnej - 2 747 592,00 zł.

W sumie w ramach Programu Badań Stosowanych Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyznało dofinansowanie na realizację około 500 projektów. Obszary objęte programem obejmują nauki chemiczne, geologię, górnictwo, budownictwo, technologie informacyjne, elektronikę, automatykę i robotykę, energetykę, technologie materiałowe, mechanikę i transport, nauki medyczne i farmaceutyczne, nauki biologiczne, rolnicze, leśne i weterynaryjne, a także kierunki interdyscyplinarne.

Pełna lista rankingowa projektów rekomendowanych do dofinansowania

Data opublikowania: 11.08.2014
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały