Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Naukowcy UJ nagrodzeni przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej

W tej edycji konkurs dotyczył nauk humanistycznych i społecznych. Laureaci na projekty badawcze otrzymają od FNP trzyletnie subsydium profesorskie. Prezes FNP Prof. Maciej Żylicz stwierdził, że 300 tys. zł, które "mistrzowie" otrzymają, to może nieduże pieniądze, ale że są to środki zarobione przez FNP. "I dlatego to państwo decydują, co z nimi zrobić" - zwrócił się do laureatów FNP.

Dysponowanie środkami nie jest jednak całkowicie dowolne: środki dla "mistrzów" dzielą się na część stypendialną - z której finansowane są stypendia dla młodych uczonych, będących członkami zespołu badawczego laureata - i na część subwencyjną, którą laureat może przeznaczyć np. na zakup książek czy aparatury oraz na różnorodne działania mające na celu prezentację wyników badań.

Prof. Żylicz wyjaśnił, że program MISTRZ jest unikalny nie tylko dlatego, że jego laureatami są wybitni naukowcy. W programie ważne jest też to, że zwraca się w nim uwagę na to, by "mistrzowie" zapewniali wsparcie swoim podopiecznym, młodym badaczom. To skłania naukowców, by szukali swoich następców. Żylicz przytoczył przykład Arystotelesa, który w ciągu trzech lat nauk przekazał część swojej wiedzy Aleksandrowi Wielkiemu.

Wśród nagrodzonych w tej edycji programu jest czworo psychologów, dwoje historyków, dwóch filozofów i jedna badaczka literatury.

W tym zaszczytnym gronie znaleźli się pracownicy naukowi Uniwersytetu Jagiellońskiego:

  • dr hab. Eugenia Prokop-Janiec, prof. UJ - Wydział Polonistyki - podejmie próbę opisu polsko-żydowskich kontaktów w wybranych obszarach kultury,
  • prof. Andrzej Nowak - Wydział Historyczny - będzie prowadzić badania porównawcze nad tym, jaka pamięć o imperiach zachowała się w świadomości społeczeństw,
  • prof. Tomasz Placek - Wydział Filozoficzny - zbada zagadnienia związane z kwestią determinizmu we współczesnym świecie.

Program MISTRZ Fundacji na rzecz Nauki Polskiej jest realizowany od 1998 r. Subsydia przyznawane są w trybie zamkniętego konkursu, co rok w innym obszarze nauki. Kandydatów do subsydium nominują uznane autorytety naukowe ze wszystkich dziedzin. Następnie zgłoszone przez kandydatów projekty badawcze podlegają dwustopniowej ocenie.

Data opublikowania: 12.10.2012
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały

Widok zawartości stron Widok zawartości stron