"Futuronauta – najlepsze teksty futurystyczno-naukowe"

Maszyny do pisania książek, aplikacja gwarantująca szczęście jej użytkownikowi, klinika leczenia zniewolenia to tylko przykłady kilkudziesięciu futurystycznych wizji przyszłości świata i ludzkości jakie zawarte zostały w pokonkursowej publikacji Futuronauta – najlepsze teksty futurystyczno-naukowe, wydanej przez Centrum Innowacji Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu (CITTRU). Oprócz 33 tekstów finałowych w zbiorze tym znalazły się dodatki specjalne pisane z perspektywy narratorów, bohaterów czy czasu, do którego autorzy nas przenieśli.

Organizowany przez CITTRU konkurs Futuronauta, którego "owoce" zawiera ta publikacja, skierowany był do naukowców, doktorantów i studentów. Ich zadaniem było napisanie krótkiego tekstu, w którym zawarta zostanie futurystyczna wizja przyszłości oparta o naukową wiedzę autora.

- Teksty, które do nas napłynęły były bardzo różnorodne. Ich wspólną cechą była pasja zgłębiania zagadnień naukowych i próba przewidzenia przyszłości – mówi Bożena Podgórni z CITTRU.

W książce zaprezentowane zostały najlepsze, finałowe teksty. Znajdują się w niej również informacje o zainteresowaniach autorów, ich działalności naukowej i stosunku do niektórych zagadnień, jak popularyzacja nauki czy wreszcie pisarskich planach. Celem konkursu była bowiem nie tylko popularyzacja nauki ale również pobudzenie pisarskich talentów ukrytych w naukowcach i studentach – co mamy nadzieje choć trochę się udało.

- Książka ta jest więc nie tylko zbiorem oryginalnych opowiadań, jest również portretem ludzi tworzących naukę, którym nie jest obojętne, co o nauce myśli całe społeczeństwo. Serdecznie dziękujemy wszystkim autorom, którzy z nami współpracowali – dodaje Bożena Podgórni.

Więcej informacji na temat konkursu znaleźć można na nowej stronie CITTRU

Data opublikowania: 15.10.2012
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały