Inauguracja nowego roku akademickiego Polskiej Akademii Dzieci na UJ

26 października 2012 r.na Wydziale Zarzadzania i Komunikacji Społecznej UJ (ul. prof. Stanisława Łojasiewicza 4) zainaugurowany został drugi rok działalności Polskiej Akademii Dzieci na Uniwersytecie Jagiellońskim. W spotkaniu, którego gospodarzem była prof. Maria Flis – prorektor UJ ds. rozwoju, uczestniczyło ponad 200 uczniów szkół podstawowych z Krakowa i okolic.

W ramach projektu PAD realizowanego pod Patronatem Jego Magnificencji Rektora UJ – prof. Wojciecha Nowaka, dzieci wysłuchały dwóch wykładów. Autorem pierwszego z nich był Kamil Obeidad, uczeń Szkoły Podstawowej nr 34 w Krakowie. Kamil opowiadał rówieśnikom o swojej pasji – filmie animowanym, jego historii i odmianach, jakie wykorzystuje współczesne kino. W następnej kolejności dr hab. Justyna Drukała z Zakładu Biologii Komórki UJ na wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii wygłosiła wykład pt. „Biologiczny Krawiec, czyli jak naukowiec naprawia uszkodzenia skóry" przedstawiając innowacyjne metody
w leczeniu skóry.

Zainteresowanie tematyką wykładów wśród najmłodszych było ogromne, o czym świadczą niezliczone i trudne pytania, na które musiał odpowiadać zarówno młody wykładowca – Kamil, jak i Pani Profesor.

Projekt Polska Akademia Dzieci jest pierwszą na taką skalę cykliczną inicjatywą w Polsce, w ramach której specjaliści z różnych dyscyplin naukowych wygłaszają bezpłatne wykłady dla słuchaczy w wieku od 6. do 12. lat, ale też Młodzi Naukowcy mają możliwość prezentowania swoich pasji i zainteresowań w formie wykładów i warsztatów.

Marzeniem założycieli Polskiej Akademii Dzieci jest, aby w ciągu 10 lat Polska stała się pierwszym na świecie krajem, gdzie każde dziecko będzie mogło uczestniczyć w bezpłatnych wykładach w szkole wyższej.

Kolejne spotkanie na Uniwersytecie Jagiellońskim odbędzie się 23 listopada.

Data opublikowania: 26.10.2012
Osoba publikująca: Mariusz Kopiejka