SKOZK przekaże ponad dwa miliony na uniwersyteckie zabytki

W tym roku SKOZK dofinansuje m.in. remont kamiennej posadzki w podcieniach gotyckiego Dziedzińca Arkadowego w Collegium Maius (Fot. Anna Wojnar)

Zebranie Plenarne Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa przyjęło plan odnowy zabytków Krakowa na rok 2015 ze środków Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa. W ramach czterech priorytetów operacyjnych SKOZK przyznał dofinansowania do 205 zadań, przewidzianych do realizacji w ponad 100 obiektach zabytkowych. Łączna wartość objętych dofinansowaniami prac wyniesie ponad 60,4 mln zł. Ponad połowę kosztów zaplanowanych zadań pokryją beneficjenci, reszta - dokładnie 49,74% - pochodzić będzie w skali całego planu z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.

Na listach rankingowych, wzorem lat ubiegłych, nie zabrakło budynków należących do Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dzięki dotacjom remonty będą przeprowadzone w Collegium Novum, Collegium Maius, Collegium Broscianum, Bibliotece Jagiellońskiej oraz w budynkach Szpitala Uniwersyteckiego. Łączna wartość jedenastu zadań wyniesie 4,52 mln zł, z czego 2,01 mln zł obejmą dotacje z NFRZK:

• Collegium Maius - Remont konserwatorski elewacji od ul. św. Anny,
  • Collegium Maius - Zakończenie remontu kamiennej posadzki w podcieniach gotyckiego Dziedzińca Arkadowego,
  • Collegium Novum - Kontynuacja rekonstrukcji stolarki okiennej,
  • Collegium Broscianum - Kontynuacja remontu konserwatorskiego elewacji południowej wraz izolacją i wymianą stolarki okiennej,
  • Zespół historycznych klinik uniwersyteckich - Oddział Kliniczny Kliniki Neurologii, Neurochirurgii i Neurotraumalogii - Kontynuacja remontu konserwatorskiego elewacji w zespole budynków - Dom Piltza,
  • Katedra Historii Medycyny UJ CM - Zabezpieczenie przeciwwilgociowe piwnic,
  • Katedra Anatomii UJ CM - Remont konserwatorski schodów wejściowych oraz tarasu,
  • Zespół historycznych klinik uniwersyteckich - budynek oddziałów klinicznych Szpitala Uniwersyteckiego - Konserwacja bramy głównej budynku wraz z wiatrołapem,
  • Zespół historycznych klinik uniwersyteckich - Klinika Ginekologiczno-Położnicza - Kontynuacja izolacji przeciwwilgociowej ścian piwnic i fundamentów od strony zachodniej,
  • Zespół historycznych klinik uniwersyteckich - Klinika Ginekologiczno-Położnicza Remont konserwatorski elewacji zaokrąglonego ryzalitu,
  • Biblioteka Jagiellońska - Kontynuacja renowacji stolarki okiennej w starym budynku biblioteki.

Pieniądze, którymi w ramach Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa dysponuje SKOZK, pochodzą z budżetu państwa i są przekazywane za pośrednictwem Kancelarii Prezydenta. W zeszłym roku do każdej złotówki pochodzącej z funduszu właściciele obiektów dołożyli 1,63 zł z własnej kieszeni.

Wykaz zadań dofinansowywanych z NFRZK w 2015 roku dostępny jest na stronie skozk.pl.

Data opublikowania: 09.03.2015
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały